Днес, 6 януари, православната църква празнува Богоявление - един от най-големите и най-древните християнски празници.

Това е денят, в който Йоан Кръстител кръщава Иисус Христос в река Йордан. След тайнството хората видели с очите си християнското триединство на Отец (гласа), Дух (гълъба, кацнал на рамото на Христос) и Син (земния човек) и започнали да вярват, затова денят се нарича още Богоявление.

За християните през нощта срещу Богоявление небето се отваря, но чудото може да бъде видяно само от праведните. Пожеланото с молитва, когато небесата се отворят, се сбъдва.

На този ден навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква. По традиция нечетен брой момчета се хвърлят, за да го хванат. Смята се, че който първи го улови, ще бъде здрав и ще има щастлива година.

След изваждането на кръста се служи Златоустова света Литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете и от нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството.

Смята, се че болните, ако се измият с вода от мястото, където е изваден кръстът, ще оздравеят. С кръщаването на водата светът се пречиства и става безопасен за хората. В народната традиция празникът се нарича още Водици, Водокръщи, Мъжки Водици.

Според поверията дните преди този ден са смятани за опасни - предците ни са вярвали, че по земята бродят караконджули и демони. Затова се наричат "мръсни дни", "поганци", "караконждуви дни". 

На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите. От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници. Има поверия, че ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна. 

Днес имен ден празнуват носещите имената Йордан, Богдан, Йорданка, Данчо, Данка, Борил, Боян, Богомил, Бистра, Найден, Божидар, Божидара и техните производни.