Близо 100 хиляди души вече са отишли от Нагорни Карабах в Армения, предаде ДПА, като се позова на арменското правителство. Миналата седмица Азербайджан си върна след мълниеносна военна операция изцяло контрола върху областта, която е международно призната за негова територия, но е населена преобладаващо с арменци.
След това етническите арменци започнаха да напускат масово Нагорни Карабах. По последни данни 97 700 души са влезли в Армения, съобщи правителството. Преди азербайджанската военна операция в Нагорни Карабах живееха 120 хиляди арменци. Очаква се всички те да отидат в Армения.
ООН ще изпрати мисия в Нагорни Карабах този уикенд, за да оцени хуманитарните нужди, съобщи днес говорителят на световната организация Стефан Дюжарик, цитиран от Франс прес. Той посочи, че световната организация не е имала достъп до региона "от около 30 години".
"Правителството на Азербайджан и ООН се споразумяха за мисия в региона. Мисията ще се проведе този уикенд", каза Дюжарик.
"Не сме имали достъп до този регион от около 30 години" заради "сложната геополитическа ситуация", "така че е много важно да влезем", добави говорителят на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.
Десетчленният екип, ръководен от представители на Службата на ООН по хуманитарните въпроси, "ще има за цел да оцени ситуацията на място и да определи хуманитарните нужди както за хората, които остават, така и за тези, които са разселени".
"Трябва отново да подчертаем, че е необходимо всички да спазват международното право, особено по отношение на правата на човека", каза още Дюжарик.
Той все пак отбеляза, че нито един представител на Службата на върховния комисар на ООН за правата на човека няма да участва в тази "първоначална мисия", която ще се съсредоточи единствено върху "хуманитарните въпроси и въпросите на закрилата".