В реч за политиката на Съединените щати спрямо Китай държавният секретар Антъни Блинкън изложи трите основни опори на американския подход към надпреварата с Китай, от която зависи икономическият и военен баланс през 21-ви век. Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън има за цел да включи международния блок, противопоставящ се на руското нашествие в Украйна, в по-широка коалиция за противопоставяне на това, което Вашингтон смята за по-сериозната и дългосрочна заплаха за международния ред, идваща от Китай, заяви Блинкън, цитиран от Асошиейтед прес.
САЩ смятат водената от Русия война в Украйна за най-непосредствената заплаха за международната стабилност, каза той, но подчерта, че според администрацията на Байдън Китай представлява по-голяма дългосрочна заплаха.
"Въпреки че войната на президента Путин продължава, ще останем фокусирани върху най-сериозната дългосрочна заплаха за международния ред и това е заплахата от Китайската народна република", заяви държавният секретар на САЩ.
Блинкън се аргументира, че "Китай е единствената страна, която има както намерението да промени международния ред, така и все повече икономическата, дипломатическа, военна и технологична сила да го направи".
"Визията на Пекин би ни отдалечила от универсалните ценности, които помогнаха за толкова много от напредъка на света през последните 75 години", добави той.
Държавният секретар на САЩ изложи принципи, от които ще се води американската администрация, за да управлява своите ресурси и да насочва приятелите и съюзниците си, за да се противопоставят на засилващата се настъпателност на Китай по света. Съединените щати не се опитват да променят политическата система на Китай, а само да му предложат алтернатива, изтъкна той.
Държавният секретар на САЩ обаче призна, че Вашингтон има ограничени възможности да повлияе пряко на намеренията и амбициите на Пекин. Вместо това Съединените щати ще се фокусират върху променянето на стратегическата среда, заобикаляща Китай.
Блинкън заяви, че глобалният отговор на руското нашествие в Украйна може да послужи за модел за справяне с усилията на Китай да създаде на нов и непредвидим световен ред вместо правилата и институциите, управляващи отношенията между страните от края на Втората световна война.
Пекин се е облагодетелствал от световния ред, но сега се опитва да го подкопае, "вместо да използва силата си, за да подкрепи законите, споразуменията, принципите и институциите, които позволиха неговия успех, за да може и други страни да се облагодетелстват от тях", подчерта първият дипломат на САЩ.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.