Котешката стъпка е едногодишно растение с масленозелено стъбло, високо от 15 до 40 см. Листата му приличат на чемширените, но са по-големи. Цветът представлява наредени в кръг килийки, които приличат на отпечатък от котешка стъпка, откъдето идва и името на билката. Разпространена е из цялата страна, особено в полите на Стара планина, Средна гора и Родопите. Съдържа вещество с успокояващо действие, отразява се благоприятно на кръвоносната система, усилва съпротивителните сили.

Често наричат котешката стъпка билката на Левски. Твърди се, че той я използвал за лечение на всякакви болести в годините, когато бил свещенослужител. Преди години изследователи от Лабораторията по клетъчна биология към ПУ „Паисий Хилендарски" съобщиха, че след тригодишни проучвания са установили, че екстрактът от котешка стъпка унищожава раковите клетки. Тогава те поясниха, че изолирали три вида съединения, съдържащи се в листата на растението, и установили, че те имат избирателна антитуморна активност (елиминират раковите клетки, но щадят здравите). „Забележителна е и скоростта, с която въпросните съединения унищожават заболелите клетки - от 2 дни до седмица", бе разказал пред медиите ръководителят на екипа доц. д-р Никола Попов.  Изследователите тогава бяха категорични, че избирателна антитуморна активност е качество, което „рутинната химио- и лъчева терапия не може да постигне". Сега обаче знаем, че световната медицина вече разполага с лекарства за т.нар. прицелна терапия, която унищожава само туморните клетки. Това не ни пречи да се доверим и на силата на котешката стъпка. Според други източници билката топи миоми, кисти и тумори от два до 6 месеца от приемането.

В народната медицина се употребява за лечение на бенки, брадавици, абсцеси, паркинсонова болест. Изчиства артериалните плаки и смущения в кръвоносната система. Ефикасна е при миома на матката, мастопатия на млечната жлеза, нощно напикаване при децата. Ускорява оздравяването на кожни заболявания, екземи и пр. При продължително използване разрушава камъни в бъбреците и отделителната система. Поради антимикробното си действие котешката стъпка се използва като превантивна мярка при евентуални гнойни процеси. Притежава спазмолитично, седативно и антидепресивно действие. Употребява се и при смущения в менструацията.

Има и силно антидиабетично действие.

Бере се през юни, юли, август, септември даже и октомври. Според билкарите събраните стръкове се правят на китки по 25-50 бр. и се сушат на сянка, след което се поставят в книжни чували и се съхраняват на сухо.

- Преди употреба се нарязва на ситно, счуква се в хаванче или се смила в кафемелачка.

- Използва се като запарка - пълна чаена лъжичка се изсипва в 400 г вряща вода. След 2 часа се прецежда. Пие се по 3 пъти за един ден, 15 минути преди хранене. Това е дозата за възрастен човек. Отварата е с вкус на ябълка.

Продължителността и начинът на приложение зависят от заболяването.

Употребата на билката е противопоказна при прединфарктно състояние, клапни процеси на сърцето и за деца под 8-годишна възраст.