Федералните власти планират да събират информация от социалните мрежи на всички имигранти, включително и на тези със зелени карти и натурализираните американски граждани. Това става ясно от ново правило, публикувано от Министерството на националната сигурност, което трябва да влезе в сила от 18 октомври.

Според текста, който вече буди тревоги у имиграционните адвокати и правозащитници, властите ще събират имената и псевдонимите в социалните мрежи, както и всяка информация, която може да доведе до идентифициране на всички имигранти.

Разширеният обхват на наблюдението и събирането на информация е продължение на програма, започнала по времето на предишния президент Барак Обама. Идеята дошла след атаката в Сан Бернардино, Калифорния, през декември 2015 г., когато двама местни терористи убиха 14 души. Според властите информацията в техните социални мрежи е можело да помогне атаката да бъде предотвратена.

Но информацията, която властите ще събират, често е непълна, неточна и може да доведе до объркване заради съвпадения на имена, грешки или дори хакване. "Имиграционната служба събира такава информация, но няма гаранция, че тя ще е автентична, казва адвокат София Знаймер. - Може да е хакнат, някой друг да е поствал или пък да е създаден фалшив профил със същото име."

Но доклад от правосъдното министерство показва, че пилотната програма за използване на информация от социалните мрежи за придобиване на имиграционен бенефит е трудно да бъде определена дали работи.

"Правителството събира все повече и повече информация всички. Не само правителството, но и гугъл - те имат повече информация за нас от правителството", казва Знаймер. Това притеснява и много правозащитни организации.

"Въпросът е дали искаме правителството да наблюдава нашите политически убеждения", казва Фаиза Пател от Центъра за свобода и национална сигурност "Бренън". "Социалните мрежи може и да не могат да предскажат престъпления, но със сигурност могат да ни кажат много за религиозните и политическите убеждения на даден човек."

Още преди да встъпи в длъжност, администрацията на Доналд Тръмп са проявили интерес как информацията от социалните мрежи може да бъде използвана от имиграционните власти, без да е ясно доколко е коректна. Това става ясно от документ, поискан от преходния екип на Тръмп от USCIS. И въпреки че според закона всеки има право да обори информация за него, която властите са събрали, не е ясно колко от хората, кандидатстващи за визи или убежища от чужбина, биха могли да го направят.