Рисунка: Дейвид Страуд/Las Vegas RJ

Българин в Лас Вегас, когото прокуратурата описва като шеф на мафиотска група за АТМ измами в цяла Америка, ще прекара 41 месеца в затвора, след като се призна за виновен и сключи сделка с прокуратурата. Властите го описват като „алчен и пресметлив бос на българска организирана престъпна мрежа, която контролирала групи за източване на банкови карти от единия до другия бряг на САЩ. Според съдебните документи той и групата му откраднали над 700 хиляди долари от банкомати в Лас Вегас, Ню Йорк, Маями, Сан Франциско и Сиатъл.

Усилията на адвокатите му, които се опитаха да го поставят на по-ниско място в престъпния синдикат, се оказаха напразни, пише в. „Лас Вегас Ревю Джърнъл". Версията, че страда от лични проблеми, алкохолизъм и раздвояване на личността, също не свърши работа пред магистратите.

„Никога не съм организирал никого. Просто пиех много и говорех много", заяви в съда Димитров, облечен в затворнически гащеризон и вериги. Според обвинението обаче има доказателства, че задържаният е бил човекът, общувал с лидера на престъпната група в България. 

ФБР разполага със записи на телефонни разговори със съучастника му у нас Ненчо "Нено" Михалев. В тези записи Димитров заявява, че е рекетирал проститутки, изнудвал е за пари шофьори на камиони от чужди страни и е подкупвал полицаи, митничари и агенти на българската Държавна сигурност. 

„Ролята на Димитров е била на лидер и организатор на групата. Димитров не е участвал лично в слагането на скимиращи устройства или тегленето от карти", каза заместник-прокурорът Ерик Джонсън. „Вместо това Димитров е използвал други да вършат черната работа, избягвайки отговорност и  възможност да бъде засечен."

Според адвоката на Димитров Джон Момот няма такова нещо като българска мафиотска група във Вегас. Единственото общо между обвинените е тяхната родина. Заедно с Димитров са обвинени още девет души. Четирима от арестуваните петима вече се признаха за виновни за кражба, а четирима други са все още на свобода в България.

През юни м.г. Димитров сключи споразумение с прокуратурата и се призна за виновен по обвинения за заговор за трафик и производство на устройства за достъп до сметките на притежателите на банкови карти. В замяна прокуратурата свали обвиненията в незаконно притежание на оръжие и той няма да бъде привлечен като обвиняем по друго дело за кражба на луксозни автомобили и лодки за над 1,6 милиона долара чрез сложна кредитна система.

Димитров се е съгласил да възстанови откраднатите от АТМ-ите пари, а властите ще запазят конфискуваните  луксозни коли за над 1 милион долара.

Общо 11 души бяха обвинени в края на май 2010 г. в аферата след продължило две години разследване на ФБР.  Сред обвинените са Драгомир Тасков, Боян Георгиев, Росен Даскалов, Юлиян Милушев и Николай Младенов. Четирима от тях също са признали вината си.

По време на разследването на запис, направен от ФБР, Димитров подробно обяснява как би сплашил свидели, готови да дадат показания срещу него. Той казва, че ще завърже свидетеля с тел за някое дърво, ще го залее с бензин и ще си запали цигара точно до него.

„Ще го изпека на скара"

казва Димитров на записа, цитиран от помощник-прокурора Катлийн Блис.

На записите Димитров се хвалил още, че няма недвижимо имущество на свое име, готов е да се укрие, в случай че го хванат, и има партньори по цял свят, включително в България и Южна Америка.

Според помощник-прокурор Блис Димитров е обвинен от българските власти в изнасилването на две рускини през 1998 г.

Властите твърдят, че в Лас Вегас Димитър  Димитров е разполагал с два екипа - единият за кражба на кеш от банкомати  чрез скиминг устройства, а другият - за купуване на коли и яхти чрез кредити, които не възнамерявали да погасяват.

Схемата е действала по следния начин: групите са изпращали подставени лица, които с фалшиви удостоверения от фиктивни фирми за високи заплати са купували коли на изплащане и са си тръгвали с тях, преди търговците и работещите с тях лизингови компании да успеят да проверят подадените данни. Те са се възползвали от забавянето, нужно за обработка на информацията, и изчезвали с колите.

По този начин са „изгорели" най-малко 12 търговци на коли, някои от тях с луксозни возила, в Южна Невада и в областта около Финикс. Някои от откраднатите по този начин коли са се появили в Ню Йорк и в щатите Илинойс, Калифорния и Джорджия. По този начин измамените търговци са били ощетени с общо 1,6 млн. долара през пролетта на 2008 г.

Според обвинението Димитров и групата му източили повече от 700 000 долара от банкомати през 2009 г. За целта те са използвали скимиращи устройства и скрити камери, с които успявали да откраднат ПИН кодовете на клиенти, които теглили пари.

По данни на ФБР Димитров твърдял, че разполага със свои екипи във Франция, Португалия и Испания.

Българинът е зад решетките от май 2010 г., когато беше арестуван, и това време ще бъде приспаднато от присъдата. След като излезе от затвора, 59-годишният Димитров ще трябва да прекара три години в режим на подписка, да плати 96 461 долара обезщетения и да не общува с останалите членове на престъпната мрежа.