В избори без конкуренция и с предизвестен край, руският президент Владимир Путин спечели петия си мандат.
Според Кремъл обаче категоричната победа с над 87% още на първи тур дава на действащия президент нов печат на легитимност и изпраща ясно послание: войната срещу Украйна има пълната подкрепа на неговия народ, коментира CNN.
В обръщение към руския народ в навечерието на изборите Путин призова избирателите да гласуват като демонстрация на национално единство. „Убеден съм, че вие разбирате през какъв труден период преминава страната ни сега, пред какви трудни предизвикателства сме изправени в почти всички сфери“, каза той. „И за да продължим да им отговаряме с достойнство и да преодоляваме успешно трудностите, ние продължаваме да имаме нужда да бъдем единни и уверени в себе си.“
Същото послание руският президент повтори и след затварянето на избирателните секции. В изява пред млади активисти на кампанията си той каза за руснаците:
„всички са един отбор“
Но Путин също намекна неясно за „много задачи пред нас“ след преизбирането му. В навечерието на гласуването той беше свенлив относно това какви точно биха могли да бъдат те. В интервю за правителствения пропагандатор Дмитрий Кисельов Путин избегна спекулациите дали например може да се очаква промяна в правителството след изборите. Запитан дали кабинетът на премиера Михаил Мишустин може да оцелее, той просто каза: „Трябва да говорим за това след изборите, след преброяването на гласовете.“
Но сега пред Русия се задава по-голям въпрос: какво наистина следва? Ще има ли пренареждане на шезлонгите на държавния кораб на Кремъл? И какви са реалните задачи пред преизбрания Путин?
Сред наблюдателите на Русия някои спекулации се съсредоточиха върху няколко важни въпроса. Като за начало, ако президентският вот наистина е референдум за войната на Русия, дали изборите дават свобода на Путин да продължи в Украйна, както намери за добре? По този въпрос руският президент наистина има поле за маневриране. Той изразява увереност относно развитието на бойното поле, особено след падането на източните украински градове Бахмут и Авдиевка. И с колебливостта на Запада относно продължаването на помощта за Украйна – особено в Конгреса на САЩ, където решаващият пакет от помощи за Киев остава задържан – изборният резултат му дава предимство.
В предизборното си интервю с Кисельов Путин изтъкна точно тази тема. „Да преговаряме сега, само защото им свършват боеприпасите, е някак нелепо от наша страна“, каза той, излъчвайки увереност, че Украйна отстъпва.
Но нарастващият напредък на Русия в Източна Украйна дойде с ужасяваща човешка цена. Продължават спекулациите, че Путин и неговите генерали може да се наложи да започнат
нова следизборна мобилизация,
за да пуснат войски в месомелачката. След първоначалните неуспехи на Русия в опита да обкръжи Украйна от три страни и да превземе Киев, Путин обяви частична мобилизация през септември 2022 г. Но Русия остава във война на изтощение по 1,000-километров фронт.
Някои наблюдатели очакваха, че Путин ще изчака след изборите, за да предприеме потенциално непопулярната стъпка на нова голяма повиквателна кампания.
И независимо от начина, по който той се отнася към проблема с работната ръка на страната си, има още една вероятна точка в дневния ред. Репресиите срещу вътрешната опозиция в Русия – това, което е останало от нея – може да продължи с неотслабваща сила. В забележки след затварянето на избирателните секции в цяла Русия Путин направи необичаен ход: той спомена неподлежащото на споменаване в Кремъл име на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални.
„Що се отнася до г-н Навални, да, той почина – това винаги е тъжно събитие“, каза Путин. „Имаше и други случаи, когато хора в затворите си отиваха. Това не се ли случи в Съединените щати? Стана, и то неведнъж“, добави той.
Този коментар може да означава, че Путин смята, че е на сигурна основа, твърди CNN. Прогнозирането на курса на действие на руския президент в идните години все пак остава „трудна работа“, твърдят анализаторите. Руският лидер в краткосрочен план защити икономиката си от санкции; неговите фабрики за боеприпаси превъзхождат производството на САЩ и техните европейски съюзници и политическият пейзаж е изчистен от всякаква конкуренция. Но войната винаги е непредвидима. И каквито и да са усилията на Путин да завърти нещата в своя полза, по-дългосрочните проблеми на Русия – демографски спад, цената на войната и санкциите и присъщата крехкост на едноличното управление – няма вероятност да изчезнат преди Путин да се кандидатира за шести мандат в офис.