През ноември 2023 г. предстоят тестове на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението за извънредни ситуации и бедствия. Те ще обхванат периода от 7 ноември до 29 ноември. Това се посочва в сайта на системата BG-ALERT.

Тестовете целят проверка на функционирането на системата, както и населението да придобие представа за съобщенията и съпътстващото ги поведение на мобилните устройства.

Тестовете започват от 7 ноември в област Габрово. След това на 14 ноември за областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен; на 15 ноември за областите Велико Търново, Разград, Русе и Силистра; на 16 ноември за областите Варна, Добрич, Търговище и Шумен; на 21 ноември за областите Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол; на 22 ноември за областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София и Софийска област; на 23 ноември за областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково.

Предвижда се на 29 ноември да се проведе национален тест в страната. При провеждането на всеки тест в продължение на половин час от 12:00 до 12:30 ч. ще бъде излъчвано съобщение, съдържащо текст на български и английски език.

Получаването на съобщението на мобилното устройство се очаква да бъде еднократно и съпроводено от специфичен звук и вибрация, дори при активиран тих (безшумен) режим.

Във връзка с полученото вчера от голям брой ползватели на мобилни телефони тестово съобщение от разработваната система BG-ALERT от фирмата изпълнител излязоха с позиция, разпространена от МВР.

Фирмата се извинява на населението, всички засегнати страни и институции за причиненото безпокойство и неудобство. Оттам обясняват, че заради планираните национални тестове на системата BG-ALERT за ранно предупреждение през мобилните мрежи, вчера от 18:55 до 19:00 са проведени предварителни тестове. 

"Поради човешка грешка бяха изпратени две различни съобщения през мрежата на Виваком, които са получени от техни крайни клиенти", казват от фирмата. Оттам допълват, че след установената вече работоспособност на системата, се надяват в бъдеще тя да бъде важен инструмент за известяване на населението в случаи на бедствия и аварии.

Както е известно, загадъчно съобщение, изпратено до мобилните телефони от BG-ALERT, изплаши много българи. Някои хора споделят, че при получаването му се е чул силен стряскащ звук, приличащ на аларма. В някои квартали на София хора панически са излезли от домовете си. В социалните мрежи десетки потребители споделят, че са получили въпросното съобщение и са се изплашили.

Във връзка с подготовката на системата BG ALERT един от мобилните оператори e пуснал ТЕСТОВО съобщение към абонатите. То не е координирано с МВР и няма връзка с конкретно събитие, уточниха от МВР.

От оператора пък обявиха, че системен интегратор е изпратил текстово съобщение към абонатите им, за което те не са били уведомени.

„Тестовото съобщение не е публикувано от оператора, а от ангажирания с въвеждането на системата BG Alert изпълнител“, уточниха малко по-късно от вътрешното министерство.

„Фирмата, ангажирана с разработване на софтуера за BG-ALERT и нейното интегриране с мобилните оператори, при извършване на тест, което е част от подготовката за официалното тестване, по погрешка, вместо в тестовата среда, изпраща съобщението в реалната“.

Това обясни в ефира на bTV директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов.

„Грешката, която беше допусната е с последици и държим да знаем защо се стигна до там. Ще установим дали има някакви процедурни нарушения в самата фирма“, допълни той. 

По думите му фирмата, отговорна за съобщенията, работи по свои правила и процедури. Не е възможно тя да бъде заменена с друга, тъй като системата вече е изградена, обясни Джартов.

„Имат отговорности, длъжни са да ни предоставят самата система функционираща. Ние няма как да се намесваме в този чисто технически процес, свързан с тестването“, допълни директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Той обясни защо в някои съобщения е имало и сигнал от президента.

„Президентската институция няма никаква връзка с това съобщение. Това е особеност, свързана с операционните системи на телефоните. По-старите системи предоставят съобщението в този вид. Това произтича от настройките, които са направили производителите на телефоните. То произтича от английски език и когато се преведе на български, изглежда ужасяващо за нас“, уточни той.