Замърсяването, причинено от изкопаемите източници на енергия, е причинило над 8 милиона случая на преждевременна смърт през 2018 година.
Това прави една пета от възрастните хора, починали по света. Китай и Индия са държавите, които са отговорни за половината от тези числа. Друг един милион смъртни случая се поделят между Бангладеш, Индонезия, Япония и САЩ. Тези данни са били получени от проучване, публикувано в сп."Инвайрънмънт рисърч"
Отровният коктейл, генериран от фините частици при изгарянето на бензина, на газа и най-вече на въглищата, е отговорен за една четвърт от смъртните случаи в половин дузина държави, всички разположени в Азия.
"Често споменаваме за опасността от изгарянето на изкопаемите горива в контекста на емисиите с СО2 и климатичните промени, но неглижираме потенциалното им отражение върху човешкото здраве", изтъква един от авторите на проучването Джоел Шуорц от Харвардския университет.
Според предишно проучване замърсяването на въздуха съкращава средно с две години продължителността на човешкия живот. В Азия намалените години са над 4, като например в Китай.
В Европа замърсяването на въздуха съкращава средно живота с осем месеца.
В новото проучване се увеличават двойно предишни преценки за броя на смъртните случаи, предизвикани от замърсяването, свързано с изкопаемите източници на енергия.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.