Белият дом публикува в четвъртък доклад за взетите решения относно изтеглянето на САЩ от Афганистан през 2021 г., включващ и бомбения атентат на летището в Кабул, който уби 13 американски военнослужещи. Друг доклад, съдържащ секретни материали, ще бъде споделен с членовете на Конгреса. Това става в отговор на искания от комисиите на Конгреса, казаха от Белия дом. 

Докладът от 12 страници, публикуван от Съвета за национална сигурност, обобщава оценката на администрацията за изтеглянето и до голяма степен обвинява администрацията на бившия президент Доналд Тръмп за хаоса, който се разигра, когато американските войски напускаха и когато американците и афганистанците се евакуираха от азиатската държава. Талибаните поеха управлението на страната и останаха на власт.

"Изборът на президента Байдън за това как да извърши изтегляне от Афганистан беше силно ограничен от условията, създадени от неговия предшественик“, се казва в доклада.

Когато Тръмп встъпи в длъжност през 2017 г., повече от 10 000 американски войници бяха останали в Афганистан, се казва в доклада, и той продължи да нарежда съкращения през последната си година на поста, свеждайки общия брой на войниците до около 2500.

Но администрацията на Тръмп "не предостави планове за това как да се извърши окончателното изтегляне или да се евакуират американците и афганистанските съюзници", каза Белият дом, "Президентът Байдън се ангажира да сложи край на войната в Афганистан, но когато встъпи в длъжност, той се сблъска с трудни реалности, оставени му от администрацията на Тръмп."

Белият дом подчерта, че липсата на комуникация от страна на администрацията на Тръмп демонстрира защо ефективната координация в процеса на предаването на властта е критична, "особено когато става дума за сложни военни операции", се посочва в резюмето. Подхранвана от фалшивите твърдения на Тръмп, че му е било отнето преизбиране поради мащабни измами, администрацията му до голяма степен отказа да провежда традиционните консултации за предаването на властта преди Байдън да встъпи в длъжност.

Байдън и неговият екип бяха "съвсем наясно с предизвикателствата, породени от изтеглянето от военна зона" след 20 години, каза Белият дом, и докато администрацията на Тръмп остави целева дата за напускане на Афганистан, тя не предостави "никакъв план за изпълнението му".

Говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби подчерта някои от констатациите в доклада в четвъртък и каза, че никоя американска агенция не е предвидила бързия колапс на афганистанското правителство и превземането на властта от талибаните.

"Нито една агенция не прогнозира превземане от талибаните след девет дни", каза Кърби пред репортери на пресконференция в Белия дом, "Нито една агенция не прогнозира бързото бягство на президента Гани, който ни посочи намерението си да остане в Афганистан до заминаването му на 15 август, и никоя агенция не прогнозира, че повече от 300 000 обучени и оборудвани члена на Силите за афганистанска национална сигурност и защита няма да решат да се бият за страната си, особено след 20 години американска подкрепа."

Много критици на оттеглянето – включително законодатели от двете партии – обвиниха администрацията на Байдън за това как се е справила с изтеглянето.

Още през април 2021 г. групи на ветерани, защитници на бежанците и членове на Конгреса апелираха към администрацията на Байдън да започне да изпраща със самолети афганистанци, които работят за армията или посолството на САЩ, с аргумента, че голям брой афганистански партньори ще бъдат изправени пред преследване и дори смърт в ръцете на талибаните. Някои групи предложиха САЩ да транспортират афганистанците до американската територия Гуам и след това да обработват документите им там.

Въпреки че повече от 70 000 афганистанци бяха евакуирани при напускането на последните американски войници, десетки хиляди афганистанци - които са кандидатствали за визи за САЩ по програма, предназначена за тези, които са работили за правителството на САЩ - са изоставени, според защитниците на бежанците.

В публичния доклад, представен в четвъртък, администрацията на Байдън обвини администрацията на Тръмп, че е оставила визовата програма за афганистанци в лошо състояние, като завяви, че "пренебрежението и дори враждебността към нашия ангажимент към афганистанските съюзници доведоха до огромно натрупване на над 18 000 изостанали кандидати".