САЩ наложиха на 1-и февруари мита в размер на 25% за Мексико и Канада, както и 10% мито за Китай, съобщи говорителката на Белия дом Карълайн Левит. Левит не съобщи дали ще се допуснат изключения при налагането на мерките, които може да доведат до рязък ръст на цените на стоките за американските потребители.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплашваше с мита, за да осигури повече сътрудничество от страна на страните за спиране на нелегалната имиграция и контрабандата на вещества, използвани за производството на наркотика фентанил, но също така обеща да използва мита, за да стимулира местното производство.
"От утре тези мита ще бъдат в сила. Това са дадени и спазени обещания от президента", каза говорителката.
Доналд Тръмп уточни, че изключение ще има за петрола от Канада, който ще бъде обложен с 10%, а не с 25%.
Той предупреди също така, че се готви да наложи мита ни на стоките от Европейския съюз, заявявайки, че блокът не се е отнесъл добре със САЩ.
Съединените щати са внасяли почти 4,6 милиона барела петрол дневно от Канада през октомври и 563 000 барела от Мексико, според Администрацията за енергийна информация. Дневният добив на САЩ през този месец е средно близо 13,5 милиона барела дневно. По-рано Тръмп заяви, че митото от 10% върху китайския внос ще бъде в допълнение към другите такси върху вноса, налагани върху продукти от азиатската страна.
Наказателните мита по време на първия мандат на Тръмп бяха с по-ограничен обхват от настоящото предложение и включваха дълъг списък с изключения и отсрочки за определени продукти и отрасли. Ефектът е дискусионен, тъй като според някои икономисти тези мита са повишили цените на някои вносни стоки, довели са до нетна загуба на работни места в производството и са намалили корпоративните инвестиции в резултат на по-високите разходи, които дружествата е трябвало да плащат за внос на материали и части.
Мексико и Канада заплашиха да предприемат ответни мерки със собствени мита върху вноса от САЩ, което може да навреди на американските предприятия, които продават на тези страни, като например производителите на петрол, земеделските производители и производителите.
По време на първия мандат на Тръмп Китай наложи ответни мита върху селскостопанските продукти на САЩ и почти всички приходи, събрани от САЩ от митата срещу Китай, отидоха за плащания към американските земеделски производители, за да компенсират загубите им от тези китайски мита.