Беларуският президент Александър Лукашенко подписа закон, увеличаващ наказанията за участници в неразрешени протести и наказанията за екстремизъм.
Новият закон беше приет в момент, в който беларуският режим продължава да предприема репресии срещу историческото протестно движение, започнало през 2020 г., което оспорва преизбирането на Лукашенко. Стотици поддръжници на опозицията и журналисти бяха затворени или принудени да напуснат страната.
С приемането на законовите промени, публикувани във вторник на официалния юридически портал, всеки, участвал в повече от две неразрешени събирания, ще рискува да получи присъда до 3 години затвор. Въвеждат се и нови наказания с цел борба срещу "екстремизма". Участието в екстремистки дейности или пропагандирането им ще се наказват с до 6 години затвор. Лица, обвинени във финансиране на подобни дейност, може да получат до 5 години.
Независимият сайт Tut.by подчертава, че дефиницията на "екстремизъм" в тези случаи е широка и не е ясно кои дейности попадат под обхвата на закона, като посочва, че в съседна Русия обвиненията в "екстремизъм" се използват за преследване както на ултранационалистически или религиозни движения, така и на опозиционни организации като тази на антикорупционния активист Алексей Навални.
Освен това с новите законови промени наказанието за "насилие или заплаха да се използва насилие" срещу силите на реда се увеличава от 6 на 7 години. Оказването на съпротива на полицията ще се наказва със затвор до 3 години.
През последните месеци няколко протестиращи получиха тежки присъди по подобни обвинения.
Освен това в беларуския Наказателен кодекс се въвежда нов член, предвиждащ наказание за публикуване на "лична" информация за служители на силите на реда или техни близки.
Наказанието за това ще е до 5 години затвор.
През 2020 г. опозицията на няколко пъти публикува самоличността на полицаи от силите за борба с безредиците, които носят маски и участват в насилствените репресии срещу протестиращите.
Освен това публикуването на смятана за "фалшива" информация за Беларус, особено в интернет, ще се наказва вече с 4 години затвор, срещу 2 досега.
В края на май нов закон вече забрани на журналистите да отразяват протести, определени като "незаконни".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.