Бедствията, свързани с наводненията, са се увеличили през последните 20 години с повече от 130 процента, а броят и продължителността на сушите - с почти една трета, съобщи ТАСС, позовавайки се на доклад на Световната метеорологична организация (СМО).
През 2018 г. 3,6 милиарда души са нямали достъп до вода за поне един месец годишно. Очакванията са тази цифра да нарасне до над 5 милиарда до 2050 г.
СМО заяви, че през последните 20 години водните запаси на повърхността и в подпочвената зона, включително почвената влага, снега и леда, намаляват с 1 см годишно. Този процес засяга най-вече Антарктида и Гренландия, "обаче значителни загуби на вода също бяха отчетени в много гъсто населени райони на по-ниски географски ширини".
Ситуацията се влошава от факта, че само 0,5% от водните ресурси на планетата са използваеми и достъпни като прясна вода. През 2020 г. 2 милиарда души са живели в страни с дефицит на вода, без достъп до безопасна питейна вода.
Повишаването на температурите променя моделите на валежите в световен и регионален план, което "променя селскостопанските сезони и има сериозно въздействие върху продоволствената сигурност, здравето и благосъстоянието на хората", каза генералният секретар на СМО Петери Таалас каза във връзка с публикуването на доклада.
Авторите на доклада препоръчват на световната общност да инвестира в "интегрирано управление на водните ресурси", както и в системи за ранно предупреждение за суша и наводнение в най-слабо развитите страни в риск.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.