Седмици след жестокия инцидент на булевард „Черни връх“ в София, който погуби два млади живота, а държавата все още „уточнява“ детайли около престъплението, силовото министерство гони от нисък старт джигитите на пътя. Пресцентърът на МВР чинно докладва установените нарушения. Толкова много и толкова навсякъде. В събота служители на „Пътна полиция“ заловиха 23-ма души зад волана след употреба на алкохол и 9 души - след порядъчна наркотична почерпка. Още не знаем какви ще са наказанията, но всички се надяваме да има такива. Ден по-рано 19-годишен шофьор вдигна колелата на колата си във въздуха с промил алкохол и амфетамин в кръвта. Возил шестима души - четири в купето и двама в багажника. Като индийските автобуси, които гледаме по документалните филми за Далечния изток - хора няма единствено под гумите. И нашият герой спазил това правило на източноазиатските документалки. Но пратил двама души в реанимация.

Хлапе на 19 години

Едва свалил абитуриентския костюм от раменете си. „Младото поколение масово се дрогира, което виждате до какви тежки последствия води“, заяви директорът на „Пътна полиция“ към СДВР Тенчо Тенев. Признанието за младежките залитания на все още неопитните шофьори, които освен умения за рефлекси на асфалта, тепърва изграждат инстинкти за различаване на правилно и неправилно, звучи като присъда. Присъдата, че едно общество в продължение на десетилетия не съумява да възпита не просто отговорност към шофирането, а

отговорност към чуждия живот

Семерджиев е символът, но колко от младите авантюристи зад волана строят истинското тяло на айсберга, докато татуираното му лице се подава на повърхността отгоре? Ето и малко статистика за последните няколко седмици.

Бавната държава в каубойските реалности на пътя

От началото на разпоредената след трагедията на бул. „Черни връх“ специализирана полицейска операция са проверени 5263 моторни превозни средства, като са съставени 1165 фиша и над 460 акта за нарушения. Акцията е за недопускане на управление от водачи, употребили алкохол, наркотични вещества и/или техни аналози, както и управление на МПС от неправоспособни шофьори. Това означава, че целият амбалаж, който МВР е написал, подписал и „съставил“, е за хора, които са пили, друсали или приели, че са последна инстанция за преценката могат ли да шофират или не. Ако бившият футболист на Левски не бе профучал в онази трагична за две семейства нощ в центъра на столицата, колко ли акта от съобщените МВР щеше да напише? Тероризъм е отказът да шофираш отговорно. Както и да стягаш дисагите на каруцата си, когато единственото, което виждаш от магарето, са ноздрите му над водата, давещо се, след като не си си свършил работата по-рано. Някой претрепе друг на пътя, започнат да се появяват полицаи зад всеки храст и от всяка сляпа точка.

Неграмотен пътен ремонт

обърне на капак някого (в добрия случай само това), започнат проверки и констатации за пътната настилка. Срути се тунел върху главите на шофьорите, държавата вземе да го ремонтира. С поне 15 години закъснение. Междувременно никой не може да каже точно какъв е процентът на умишлено неконстатирани от „Пътна полиция“ нарушения на пътя, защото служителите са „почерпени“. Междувременно държавата търси панацея на собствената си безпомощност. Превенция е една от най-експлоатираните думи. В шофьорските курсове, в глобите, в инфраструктурата. Но тази спирала от клишета омръзва на онези, които искат резултати и скоростна ефективност от страна на държавата. Катастрофата на „Черни връх“ се случва на 5 юли. В центъра на София. Камери има навсякъде. Цялата държавна машина работи по изчистване на неясните моменти около случая. На изслушване пред специално сформираната парламентарна комисия по вътрешна сигурност стана ясно, че дисциплинарното производство срещу Симона Радева, сочена за помагач на Семерджиев, още не е приключило. Както и все още не е установено дали е била в колата на бившия футболист.

Бавната държава в каубойските реалности на пътя

По време на заседанието на комисията е представена близо 10 страници справка за поведението на Георги Семерджиев по пътищата. Председателят на комисията Атанас Атанасов от „Демократична България“ обяви, че още в годината, в която Семерджиев е получил книжката си, е успял да извърши три сериозни нарушения Съставяни са му множество актове през годините, но лошият герой от страшния филм е бил неоткриваем и така полицията не е успявала да му връчи наказателните постановления. От Антикорупционния фонд твърдят, че Семерджиев е свидетел по ключово дело на Специализираната прокуратура. Според Атанасов депутатите от комисията по вътрешна сигурност не са „чули данни за това да е имало някакъв чадър“ върху него. Има някаква странна симбиоза между немощността на държавата да решава бързо проблемите на обществото и онази част от него, която неуморимо продължава да ги създава. Докога?