Дигиталната банка Chime, базирана в Сан Франциско, стартира своята дейност преди около четири години. Тя не разполага с нито един физически клон, но вече обслужва над 4 милиона клиенти. Само за първите четири месеца на 2019 година банката успя да привлече над 1 милион нови потребители. Това, на което разчита, са офертите за разплащателни и спестовни сметки без никакви допълнителни такси. "Ние сме най-бързоразвиващата се компания в банковия сектор. Нашите клиенти идват от по-големите банкови институции. При нас работят около 150 души, но успяваме да се конкурираме с големите играчи, които управляват активи на стойност трилиони долари", казва изпълнителният директор на Chime Крис Брит.
Водещите трезори в САЩ
от години говорят за засилващата се конкуренция от страна на технологичните стартъпи, но едва през последните месеци тези компании успяха да завоюват реални позиции на пазара на финансови услуги, пише още изданието. Доскоро старите финансови институции като J.P. Morgan Chase и Bank of America, които разполагат с огромна клонова мрежа, доминираха в сферата на традиционните банкови депозити. Днес обаче нещата изглеждат доста по-различно и Chime е поредното доказателство за промените, които вече оставят своя отпечатък върху финансовия сектор. Дигиталната банка разчита основно на поколението на т. нар. милениали (хората, родени през 80-те и 90-те години на миналия век). В нейната таргет група влизат хората с годишен доход от 35 000 до 70 000 долара годишно, които не искат да плащат допълнителни такси за всяка трансакция, която осъществяват през дебитната си карта. Те все по-рядко използват пари в брой и евтините картови трансфери са важни за тях. Приходите на Chime идват от таксите, начислявани върху продажбите на търговците, които те реализират през ПОС терминалите си. "Ако печелите по 150 000 долара на година, може би не сте влюбени в своята банка, но не я и мразите. Този тип клиенти, които използват кредитните си карти, събират бонус точки и пътуват в Европа през лятото, не са нашата цел", коментира Крис Брит. По думите му един от основните двигатели за растежа на клиентската база е бонус програмата за клиенти, които поканят свои приятели да си открият сметка в банката. Chime дава и на съществуващия потребител, и на новия клиент по 50 долара. Само за последния месец дигиталната банка е открила 250 000 нови сметки, а през юни очаква те да се увеличат с 300 000. През март Chime бе оценена на 1.5 милиарда долара, след като получи финансиране от частни инвеститори в размер на 200 милиона. Клиентската й база от 4 милиона души обаче все още е доста по-малка от дигиталните сметки в J. P. Morgan (над 50 милиона) и Bank of America (37 милиона). В бъдеще Chime планира да предложи
спестовна сметка с по-висок лихвен процент
както и кредитни и инвестиционни продукти. В момента банката предлага на своите клиенти различни екстри. Тези, чиято заплата се превежда по сметка в банката, могат да получат парите по сметката си два дни предварително. В момента се разработва и възможност за временно ползване на негативен баланс по сметката без начисляване на такси за т. нар. овърдрафт кредит. Според Крис Брит липсата на физически клонове няма да попречи на експанзията на финансовата компания. Потребителите имат достъп до услугите й през над 38 000 банкомата и могат да разчитат и на денонощна телефонна линия, ако се сблъскат с проблем, който не може да бъде решен през мобилното приложение. "Не вярвам на хората, които твърдят, че задължително трябва да имаш физически контакт с клиента и да наемаш офис пространство за тази цел. Не мисля, че 30-годишните гледат на света по този начин. По-скоро майка ми", казва още Крис Брит.