Президентът Джо Байдън произнесе последната си реч „За състоянието на Съюза“ преди президентските избори през ноември в четвъртък вечерта. Пред съвместната сесия на Конгреса той имаше за цел да даде тласък на кандидатурата си за преизбиране и да изложи законодателната си програма, отбелязва Financial Times.
Президентът демократ не спомена изрично вероятния си опонент републиканец Доналд Тръмп. Но в открито политическо обръщение Байдън насочваше чести удари към своя „предшественик“ и предупреждаваше, че „свободата и демокрацията“ са „подложени на атака, както у дома, така и в чужбина“.
Разсея ли Байдън съмненията относно възрастта си?
81-годишният президент е изправен пред постоянни въпроси относно възрастта и годността си да управлява, особено след като специалният прокурор Робърт Хър го описа като „добронамерен, възрастен мъж с лоша памет“. Последните проучвания показват, че много от собствените му поддръжници смятат, че той е твърде стар, за да ръководи ефективно. Но Байдън не допринесе с нищо за това мнение по време на речта си, като се опита да си предаде жизненост и компетентност.
Какво каза Байдън за Тръмп?
В речта си президентът се позовава на своя „предшественик“ повече от дузина пъти. Той започна с тънко завоалирано споменаване на заплахата, която според него представлява Тръмп за американската демокрация. „Моят предшественик и някои от вас тук се стремим да погребем истината за 6 януари. Това няма да се случи“, каза Байдън във връзка с атаката през 2021 г. срещу Капитолия. „Ето най-простата истина. Не можеш да обичаш страната си само когато побеждаваш.“
Посланието за Близкия изток и Украйна
Президентът отправи някои от най-острите си критики към поведението на Израел във войната му срещу Хамас, като каза, че лидерите на страната трябва да дадат приоритет на хуманитарната помощ за повече от 2 милиона души в ивицата Газа. „Хуманитарната помощ не може да бъде второстепенно съображение или разменна монета. Защитата и спасяването на невинни животи трябва да бъде приоритет“, каза Байдън. След като обяви, че САЩ ще създадат временно пристанище в Ивицата Газа за доставки на хуманитарна помощ по море, Байдън се обърна към Тел Авив, които трябва да гарантират, че хуманитарните работници няма да бъдат хванати в капана на кръстосания огън между воюващите страни.
Посланието му към руския президент Владимир Путин беше просто. Той каза: „Няма да си тръгнем“. Байдън призова Конгреса да одобри новата военна помощ за Киев. „Ако Съединените щати се оттеглят, това ще изложи на риск Украйна. Европа е изложена на риск“, каза той.
Икономическото послание на Байдън
Тонът на Байдън по отношение на икономиката беше триумфален. „Наследих икономика, която беше на ръба“, каза той. „Сега нашата икономика е обект на завист от целия свят.“
Повечето икономисти са съгласни, че администрацията има с какво да се похвали. Ръстът на САЩ миналата година беше най-силният от всички големи развити икономики, докато инфлацията спадна по-бързо. Анализаторите надграждат своите прогнози въз основа на признаци, че безработицата ще остане близо до 50-годишно дъно. Но гласоподавателите, засегнати от скока на цените на хранителните стоки и разходите за жилища, са по-предпазливи.
Той също така се прицели в големия бизнес и милиардерите, за които каза, че „най-накрая ще започнат да плащат своя справедлив дял“. Минимален данък от 25 процента върху най-богатите хиляда американци ще събере 500 милиарда долара за 10 години, каза Байдън.
Политиката на абортите
Байдън постави репродуктивните права начело и в центъра на речта си, остро критикувайки както Върховния съд за отхвърлянето на „Роу срещу Уейд“, така и републиканските законодатели за стремежа им да ограничат достъпа до аборти и, напоследък, лечения за инвитро оплождане. „Има щатски закони, които забраняват правото на избор, криминализират лекарите и принуждават оцелелите от изнасилване и кръвосмешение да напуснат щатите си, за да получат грижите, от които се нуждаят“, каза Байдън. „Много от вас в тази зала и моят предшественик обещават да прокарат национална забрана на репродуктивната свобода. Господи, кои свободи ще отнемеш след това?“
Как Байдън представи своята енергийна и климатична политика?
Президентът се похвали, че е влязъл в историята, като „се е изправил срещу климатичната криза, а не я е отричал“ и е „предприел най-значимите действия по отношение на климата в историята на света“. Законът за намаляване на инфлацията, който включва 369 милиарда долара зелени субсидии за подпомагане на внедряването на чиста енергия в САЩ, е едно от знаковите законодателни постижения на Байдън. Той изтъкна още като свое постижение 650 милиарда долара нови инвестиции от частния сектор в чиста енергия, създаващи десетки хиляди работни места в САЩ.
Излъга ли за нещо Байдън?
Изявленията на Джо Байдън в годишната му реч бяха предимно точни, установи проверка на фактите на CNN, но той също направи някои твърдения, които бяха неточни, подвеждащи или без ключов контекст.
Байдън повтори познатото си подвеждащо хвалене за това как уж е намалил дефицита на федералния бюджет, като не успя да обясни, че спадът се е случил в голяма степен, тъй като спешните разходи за пандемия от мандата на президента Доналд Тръмп са изтекли.
Той лъжливо твърдеше, че големите компании „вече“ няма да могат да плащат федерален данък върху доходите, надценявайки въздействието на 15% минимален корпоративен данък, който той подписа в закон.
Байдън подвеждащо цитира и алтернативно изчисление от икономисти в неговата администрация, сякаш това е действителна федерална данъчна ставка, плащана от милиардерите. Освен това той пропусна контекста в обсъждането на смъртните случаи от Covid-19, предполагайки, че по време на ерата на Тръмп са настъпили много повече смъртни случаи, отколкото в действителност.
Байдън разгневи мигрантите с термина „нелегални“
Привидно необичайното използване на термина „нелегални“ от Джо Байдън, за да опише хора без документи по време на речта му, предизвика реакции на разочарование от експерти, които отдавна твърдяха, че терминът е неточен и остарял, пише Guardian. В отговор на провокация от страна на консервативния конгресмен Марджъри Тейлър Грийн, която настоя Байдън да спомене името на Лейкън Райли – студентка, обучаваща се за медицинска сестра в Джорджия, за която се твърди, че е била убита от човек без документи, президентът каза, че тя е „невинна млада жена, убита от нелегален“. И добави: „Но колко хиляди хора са убити от легални?”
Демократите и организациите за правата на имигрантите заявиха, че използването на „нелегален“ от Байдън е дехуманизиращо.
„Никое човешко същество не е нелегално“, каза конгресменът демократ от Илинойс Делия Рамирес. Друг представител на Илинойс, Чу Гарсия, добави: „Като горд имигрант съм изключително разочарован да чуя, че президентът Байдън използва думата „нелегален“.
Самата администрация на Байдън нареди на американските имиграционни правоприлагащи агенции да спрат да използват термините „нелегален чужденец“ и „асимилация“ през 2021 г., насоки, предназначени да насърчат по-приобщаващ език.