Президентът Джо Байдън помилва превантивно потенциални мишени на бъдещата администрация на Тръмп, включително д-р Антъни Фаучи, пенсионирания генерал Марк Мили и хора, които са работили в комисията „6 януари“ в Камарата на представителите.

„Нашата нация всеки ден разчита на всеотдайни, безкористни държавни служители. Те са жизнената сила на нашата демокрация“, заяви Байдън в изявление само няколко часа преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да положи клетва.

„И все пак тревожно е, че държавните служители са подложени на постоянни заплахи и сплашване за това, че добросъвестно изпълняват задълженията си“, добави Байдън.

В кампанията си през 2024 г. Тръмп многократно обеща „възмездие“ на политическите си врагове, като конкретно посочи законодатели като Лиз Чейни, които разследваха нападението срещу Капитолия в САЩ. Тръмп заяви, че Чейни и други членове на комисията трябва да бъдат вкарани в затвора.

Мили, който се пенсионира като председател на Обединения комитет на началник-щабовете през 2023 г., отдавна е мишена на републиканските нападки заради изтеглянето на войските от Афганистан. Фаучи, бивш директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести, е отялвен критик по отношение на реакцията на федералното правителство на пандемията от коронавирус.

Мили направи изявление малко след изявлението на Байдън.

„Моето семейство и аз сме дълбоко благодарни за днешното действие на президента“, каза той. „След четиридесет и три години вярна служба в униформа на нашата нация, защитавайки и отстоявайки Конституцията, не желая да прекарам оставащото ми време, което Господ ми дава, в борба с онези, които несправедливо могат да търсят възмездие за обиди. Не искам да подлагам семейството си, приятелите си и тези, с които съм служил, на тревоги“, продължава той.

„За мен беше чест и привилегия да служа на нашата велика страна в униформа повече от четири десетилетия и ще продължа да пазя вярата и лоялността си към нашата нация и Конституция до сетния си дъх. Благодаря на съпругата си Холиан, на децата си, на скъпите си приятели и на надеждните си колеги, които ме подкрепяха през целия ми живот“, каза той.

„Бог да благослови Съединените американски щати и войниците, които жертват толкова много, за да ни защитават от всички врагове“, добави той.

В началото на декември ABC News съобщи, че Байдън обмисля подобно действие, дни след като издаде пълно помилване за сина си Хънтър Байдън. В интервю за USA Today по-рано този месец Байдън даде знак, че все още обмисля това решение.

Някои демократи се обявиха против изпреварващото помилване, включително сенатор Адам Шиф, който е член на комисията за 6 януари в Камарата на представителите.

„Мисля, че прецедентът на даване на всеобщо помилване, превантивно всеобщо помилване на излизане от администрацията, е прецедент, който не искаме да създаваме“, каза Шиф.

Но в изявлението си в понеделник Байдън изрази загриженост относно опитите да се пренапише насилието, което се разигра в Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г.

„Вярвам във върховенството на закона и съм оптимист, че силата на нашите правни институции в крайна сметка ще надделее над политиката“, каза Байдън. „Но това са изключителни обстоятелства и аз не мога с чиста съвест да не предприема нищо. Неоснователните и политически мотивирани разследвания нанасят поражения върху живота, сигурността и финансовата обезпеченост на лицата, срещу които са насочени, и техните семейства.“

„Ето защо се възползвам от правомощията си по Конституция, за да помилвам генерал Марк А. Мили, д-р Антъни С. Фаучи, членовете на Конгреса и служителите, които работиха в Специалната комисия, и полицаите от Капитолия и полицията на САЩ, които свидетелстваха пред Специалната комисия“, каза той. „Издаването на тези помилвания не трябва да се приема като признание, че някое лице е извършило някакво нарушение, нито пък приемането им трябва да се тълкува погрешно като признаване на вина за каквото и да е престъпление. Нашата нация дължи благодарност на тези държавни служители за тяхната неуморна отдаденост на страната ни.“