Страните от Г-7 и Европейският съюз обявиха международна рамка, която проправя пътя за дългосрочни гаранции за сигурност на Украйна, за да засили защитата си срещу Русия и да възпре Москва от бъдеща агресия, съобщи телевизия "Франс 24".

В съвместна декларация, към която други нации могат да се присъединят, Съединените щати, Германия, Япония, Франция, Канада, Италия и Великобритания, както и Европейският съюз, заявиха, че рамката обхваща елементи, включително модерно военно оборудване, обучение, споделяне на разузнавателна информация и киберзащита.

В замяна Украйна ще обещае подобрени мерки за управление, включително чрез съдебни, икономически реформи и повишена прозрачност.

Декларацията очертава как Г-7 ще подкрепи Украйна:

"Осигуряване на устойчиви сили, способни да защитават Украйна сега и да възпират руската агресия в бъдеще, укрепване на икономическата стабилност и устойчивост на Украйна, включително чрез усилия за реконструкция и възстановяване, осигуряване на техническа и финансова подкрепа за непосредствените нужди на Украйна, за да се даде възможност на Украйна да продължи да изпълнява ефективната програма за реформи, която ще доведе до напредък към нейните евроатлантически стремежи".

Президентът на САЩ Джо Байдън каза на съвместна пресконференция след срещите, че Г-7 ще помогне на Украйна "да изгради мощна армия, докато чака да бъде допусната в алианса НАТО".

„Ще им помогнем да изградят силна и способна защита по суша, въздух и море“, каза Байдън на церемония с другите лидери на Г-7 и украинския президент Володимир Зеленски на срещата на върха на НАТО във Вилнюс.

Президентът на САЩ подчерта, че „бъдещето на Украйна е в НАТО“ и че Г-7 са направили ясно изявление, че подкрепата им за Украйна ще продължи дълго в бъдещето, след като декларация очерта многостранна рамка за подкрепа на Украйна.

„Ще бъдем там толкова дълго, колкото е необходимо“, каза Байдън.

„Това е огромна подкрепа. Разбирам, че това са всички ваши пари. Но трябва да знаете, че харчите тези пари не само за битки, харчите тези пари за нашите животи и мисля, че спасяваме животите за Европа и за целия свят “, каза Зеленски. „Много ви благодаря, че през всичките тези дни сте с нас. Искам да кажа, че вие и американците, всички американци и Конгресът, бяхте рамо до рамо с нас от първите дни на пълномащабна война. Ние оценяваме за това много."

„Благодаря ви, че признахте усилията на американския народ“, отговори Байдън, като отбеляза, че Съединените щати са дали много повече от всяка друга западна нация в оръжия и средства в подкрепа на Украйна.

Говорейки заедно с Байдън, Зеленски заяви, че многостранното споразумение, което проправя пътя за двустранни преговори със страни, е „значителна победа в сигурността“ за Украйна.

Междувременно германският канцлер Олаф Шолц посочи, че обещанията за сигурност към Украйна, дадени от няколко страни в рамките на Г-7, са предназначени да бъдат част от дългосрочната стратегия за подкрепа на Киев.

„Става дума за партньорство в областта на сигурността, което е спешно необходимо и което ще позволи на участващите страни да конкретизират своите приноси за Киев, вграждайки тези приноси в по-дългосрочна стратегия, на която Украйна може да разчита“, добави той.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че Русия е "политически и военно крехка", докато Украйна е получила трайни ангажименти за подкрепа от своите съюзници.

„Русия показа първите си признаци на разделение“, каза Макрон, имайки предвид неотдавнашния неуспешен бунт на наемническата група Вагнер.