Витамин В12, известен още като кобаламин, е един от осемте витамина от групата В. Витамин В12 е необходим за здравето и правилното функциониране на нервната тъкан, мозъчната функция и червените кръвни клетки. Научете всичко за витамин В12 и защо е толкова важен. Приемате ли достатъчно количество витамин В12? Ако искате да бъдете здрави, трябва да сте сигурни, че в организма ви има нужното количество от кобаламина, както още се нарича витамин В12. Този витамин играе важна роля в много процеси в тялото, а неговият дефицит може да доведе до редица здравословни проблеми. Тъй като човешкият организъм не синтезира сам В12, вие трябва да си го набавяте чрез храната или с помощта на хранителни добавки. А набавянето трябва да бъде редовно, тъй като тялото не съхранява витамин В12 дълго време. Всяко излишно количество пък се изхвърля заедно с урината.
Значение на витамин В12
Витамин В12 играе жизненоважна роля за нормалното функциониране на мозъка, нервната система, както и при образуването на червени кръвни клетки. Витамин В12 също така помага да се регулира и синтезира ДНК. Освен това той подпомага абсорбирането на фолиева киселина и улеснява освобождаването на енергия. Недостигът на витамин В12 може да направи човек по-податлив на инфекции. Кои са хранителни източници на витамин В12? Витамин В12 се съдържа предимно в животинските продукти: яйца, риба, различните видове месо, морски дарове, мляко, сирене, кисело мляко. В12 може да бъде открит и в някои хранителни продукти от мая. Веганите и вегетарианците могат да си набавят витамин В12 чрез хранителни добавки. Това е особено важно по време на бременност и кърмене. Задължителна е обаче консултацията с лекар преди приема на каквато и да е добавка.
Дефицит на витамин В12
Най-точно дефицитът на витамин В12 може да бъде установен чрез кръвен тест. Недостигът на този ценен витамин може да доведе до потенциално тежки увреждания, свързани най-вече с нервната система и мозъка. Дефицитът на витамин В12 може да причини и анемия. Дори и по-ниските нива на витамин В12 може да накарат човек да изпитва депресия, да има проблеми с паметта, зрението и да бъде уморен. Недостатъчното количество на витамин В12 в организма би могло да доведе още до запек, загуба на апетит, отслабване. По-сериозните симптоми включват неврологични промени като изтръпване на ръцете и краката. Някои хора могат да имат затруднения и при поддържането на равновесие. Дефицитът на витамин В12 по време на бременността може да забави развитието на бебето. От колко витамин В12 се нуждаете? Отговорът не може да бъде еднакъв за всички хора, тъй като количеството В12, от което се нуждае човек, зависи от някои фактори като възраст, хранителни навици, здравословно състояние, прием на лекарства.
Препоръчителните дневни количества
витамин В12, измерени в микрограми (mcg), варират според възрастта:
Бебета до 6-месечна възраст: 0,4 микрограма Бебета от 7 до 12-месечна възраст: 0,5 микрограма Деца на възраст между 1-3 години: 0,9 микрограма Деца на възраст между 4-8 години: 1,2 микрограма Деца на възраст между 9-13 години: 1,8 микрограма Тийнейджъри на възраст 14-18 години: 2,4 микрограма Възрастни: 2,4 микрограма Бременни жени: 2,6 микрограма Жени, които кърмят: 2,8 микрограма