„Авокадо, та авокадо...“ От години има култ към този екзотичен плод. Казахме „плод“? Да, няма грешка, но поради необичайната си хранителна стойност и вкус, по-характерен за зеленчуците, погрешно се смята за зеленчук. Основната му разлика от другите плодове е, че практически не съдържа захар.
Обожаван е от веганите и феновете на кето диетата и се е превърнал в символ на здравословния живот. Основното му достойнство е в съдържанието на здравословни мононенаситени мазнини, витамини и минерали. Освен това е естествен диуретик - подпомага изхвърлянето на излишната вода и намалява подуването, богато е на калий.
Родината му е Централна Америка и е познат на ацтеките и маите от над 8000 години. Названието му (ahuacatl) идва от индианския език нахуатъл, което в превод означава тестиси, поради приликата на плода с тях. Отглежда се най-много в Мексико, Индонезия, САЩ, Бразилия и Колумбия, а също и в Испания и на Корсика.
Добавя се към салати, студени предястия и сандвичи. Най-известното ястие с авокадо е гуакамоле - традиционна закуска в Мексико. През 1998 г. заради високото си енергийно съдържание плодът е включен в Книгата на рекордите Гинес.
Ползи
Авокадото съдържа витамини C, K, E, B6, рибофлавин, фолиева киселина, ниацин, пантотенова киселина, калий и магнезий, а също и голямо количество лутеин, Омега-3 мастни киселини и бета-каротин.
Въпреки че по-голямата част от калориите на авокадото идват от мазнини, то може да се яде и по време на диета. Това са здравословни мазнини, които помагат за дълготрайното поддържане на усещането за ситост. Разграждането на въглехидратите също се забавя, което спомага за поддържането на нормални нива на кръвната захар.
Плодът помага за баланса на холестерола в кръвта. Според Американската кардиологична асоциация, когато замества трансмазнини и наситени мазнини в умерени количества, значително намалява нивата на лошия холестерол и риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания. Неслучайно го наричат още „аво кардио“.
Пигментите зеаксантин и лутеин в него имат антиоксидантни свойства и предпазват очите от увреждания, настъпващи с възрастта. Проучвания показват, че намаляват риска от развитие на катаракта (перде).
При остеопороза, благодарение на витамин К (един плод осигурява 50% от препоръчителната дневна норма), авокадото стимулира отлагането на калций в костите. Калият в авокадото (100 г плод - 14% от дневната норма) е необходим за поддържането на мускулите в тонус и за мускулната контракция.
Съдържа фолиева киселина, която значително намалява риска от развитие на рак на дебелото черво, стомаха, панкреаса и шийката на матката. Освен това помага в борбата с депресията и подобрява апетита и съня.
Изследвания показват, че регулира имунната система и възпаленията. Фибрите в него пък помагат за предотвратяване на коронарна болест на сърцето, хипертония, инсулт, затлъстяване, диабет. Доказано е, че фибрите нормализират кръвното налягане и нивата на холестерола.

Вреди
Не се препоръчва за възрастни хора, особено такива с хронични заболявания. Приемащите антикоагуланти (разредители на кръвта) трябва да избягват авокадо, тъй като голямото количество витамин К в него стимулира повишаването на съсирването на кръвта.
Тази „енергийни бомба“ може да причини сериозни здравословни проблеми заради повишеното съдържание на мазнини. Да, това са здравословни мононенаситени мазнини, полезни за здравето на сърцето, но не са подходящи за хора, страдащи от затлъстяване.
При някои хора може да причини алергични реакции, заради протеина в него - сърбеж, подуване или дори анафилактичен шок. Трябва да се приема с особено внимание от бременни и кърмещи жени, защото може да причини тежка диария. Рисковано е и при отслабена имунна система.
Може да предизвика проблеми и на страдащите от подагра. Причината: около 10% от дневната норма на пурини се намира в 100 грама плодова каша от авокадо, а разграждането им е придружено от освобождаване на пикочна киселина - основния проблем при подаграта.
