Авиационната индустрия беше разтърсена от съобщения, че хиляди части за реактивни двигатели с фалшиви сертификати за безопасност са били монтирани на пътнически самолети. Големи авиокомпании, включително American Airlines, United Airlines и Southwest Airlines, изтеглиха самолетите от своите флотилии, докато разследванията на потенциално катастрофалните неизправности продължават. 

Скандалът се фокусира върху съмнителен доставчик на име AOG Technics, за който се твърди, че е произвеждал масово фалшиви сертификати за безопасност, за да продава своите части за двигатели на авиокомпаниите. AOG Technics също е изправена пред обвинения, че е фалшифицирала твърдения за служители и е използвала купени снимки за фиктивните служители в LinkedIn, съобщава Bloomberg. 

Тъй като части от проблемната компания досега са открити в 126 двигателя на няколко авиокомпании, се повдигат въпроси относно ефективността на мерките за надзор на безопасността в авиационната индустрия.

Резервните части за самолети се подлагат на строги тестове за безопасност, за да се гарантира, че са годни за употреба, като всяка част идва със сертификат, който може да се използва за проследяване на произхода на компонента и записите от инспекции. Но Федералната авиационна администрация, както и следователите в Европа, твърдят, че AOG Technics е фалшифицирала своята документация, проблем с потенциално катастрофални последици в случай на дефектна част. 

Понастоящем части от компанията са инсталирани в много самолети по света, най-вече предшественика на Boeing на 737 MAX и първоначалната версия на Airbus A320. 

И двата самолета са изключително често срещани в полетите по света всеки ден. Засегнатите части на двигателя варират от малки компоненти като винтове и болтове до единици, жизненоважни за задвижването на реактивен самолет, като турбинни перки.

Докато разследванията на потенциалната схема продължават, се установява, че десетки двигатели са били по невнимание произведени от General Electric в съвместно предприятие със Safran, което след това е започнало дело срещу AOG Technics. Съобщава се, че двигателите на GE са били инсталирани по време на работа по поддръжката и след това са попаднали в самолетите Boeing и Airbus.

След като American Airlines, United Airlines и Southwest Airlines изтеглиха самолетите от списъците си, Delta Airlines заяви в понеделник, че е премахнала и няколко двигателя от експлоатация. Засегнатите авиокомпании заявиха, че бързо са идентифицирали двигатели, сертифицирани от AOG Technics, които съставляват само малка част от общия им брой, и твърдят, че безопасността на пътниците не е била компрометирана. Но според делото, заведено от GE и Safran, доставчикът на авиационни части е използвал широкомащабна система за фалшифициране, за да продаде своите части на авиокомпаниите.

Съдебните документи установяват, че основателят на компанията, Хосе Замора Ирала, е единственият директор и акционер, а съмнителни профили в LinkedIn според съобщенията са били свързани с бизнеса, използвайки псевдоними и стокови профилни снимки. 

„Малко странно е, че на компания-фантом може да бъде позволено да доставя резервни части с фалшиви сертификационни документи“, каза Оливие Андриес, главен изпълнителен директор на Safran, пред репортери миналия месец.

В своя иск GE и Safran казват, че първоначално са били предупредени за кризата през юни, след като тя е била установена от инженерите и екипи за поддръжка на TAP Air Portugal. Те твърдят, че AOG Technics е поставила „безопасността на самолетите в опасност и прави невъзможно за операторите, които са закупили тези части, да проверят летателната годност на своите двигатели“. 

„Всички фалшифицирани части трябва спешно да бъдат идентифицирани и съответните оператори да бъдат уведомени“, се добавя в съдебните документи, предупреждавайки, че двигателите са подложени на напрежение по време на полет.