Бизнесменът Атанас Бобоков определи атаката срещу него и брат му Пламен и разследванията за отпадъците като българска триглава ламя. 

"Всъщност Борисов, Пеевски и Гешев са едно и също нещо - просто са си разпределили функциите. Скоро по безспорен начин ще се докаже всичко това", заяви Бобоков в интервю пред "Дневник".  

Атанас и Пламен Бобоков са основатели и основни съакционери в компанията "Приста ойл", производител на моторни и индустриални масла и в "Монбат" АД, производител на стартерни и индустриални батерии, 4-ия по обем на производството в Европа. Преди година Бобокови бяха арестувани и им бяха повдигнати серия от обвинения. Делото срещу тях все още не е започнало в съдебна фаза. 

"Много умно, г-н Борисов е организирал този удар със специализираните съд и прокуратура, за да може вътре в ареста, омекнали след 6-8 месеца, в условия, близки до абсурдните, да се водят вече преговори", каза още той. 

Според него през това време са търсени в компютри, офиси, както и са изслушвани свидетели, за да се намери нещо реално - не италианският боклук, защото него го няма. 

"Да не е и тази история с уж създадени фирми за складиране на отпадъци, а нещо, което наистина да могат да документират и докажат. Търсенето продължава 6 месеца след ареста ми, въпреки че преди това е имало още 5 месеца пълни следствени действия - изземвали са частично документи през МОСВ през ДАНС и Агенция "Митници"", добави Бобоков.

Той коментира и това "колко българските служби са некомпетентни".

"Прокуратурата съобщи, че ние сме внесли 165 хил. тона отпадъци за 5 години. Да, обаче числото е 44 хил. Формира се от внос от Италия и от съседни държави, от наши заводи и касае единствено олово съдържащи материали. Изнесеното и тиражирано пълно несъответствие говори за тотална некомпетентност или пък тенденциозна зловредност. Именно то обаче се показва в съда. Съдът го приема за чиста монета и така стига до заключението за огромното екологично влияние, което депонирането оказва върху неизброимо количество български граждани. След това се разбра, че складираното в Лом и в Плевен е в сухи помещения и няма как да окаже каквото и да било въздействие върху околната среда, но какво от това - експертът стъпва върху хлъзгавата формулировка, че този отпадък оказвал "немаловажно въздействие" върху околната среда", обясни бизнесменът.  

Бобоков коментира и спирането на вноса на боклук от Италия. 

"Бившият министър Емил Димитров-Ревизоро спря нотификациите и не можехме да внасяме материали от Италия. Неслучайно имаме завод там, за да ни подава олово съдържащи материали. И когато прекъснеш тази връзка, а това беше направено умишлено, ние вече не можем да внасяме основната за нашето производство суровина, каквото е оловото. А на "Монбат" са необходими 50 хил. тона олово годишно и нямаме ли го, не успяваме да продадем това, което можем да продадем. По този начин спирането или драстичното забавяне на нотификациите директно ощетява "Монбат", което може би е било целта", каза той. 

Бизнесменът смята, че бившият екоминистър не е направил това сам, "защото всички рапортуваха на Борисов - министри, главен прокурор, специализирана прокуратура, специализиран съд". "Отдавна няма разделение на властите в тази държава, както трябва да е в една истинска демокрация", заяви той.

"Гласувахме и се надявам да има промени наистина. Не знам доколко в рамките на това служебно правителство, но в рамките на следващия парламент се надявам това да се случи. Надявам се също да бъде изметен Борисов и всички тези продажни прокурори, съдии, офицери от службите, управители, подуправители. ГЕРБ е една много добре организирана структура, в която част от членовете дори не знаят какви пари се крадат от началниците й, но в крайна сметка всички рано или късно ще трябва да си понесат заслуженото", допълни бизнесменът.

Той каза, че когато си управляваща партия, всички са се вторачили в теб - ти разполагаш с ресурсите, с държавния механизъм за оказване на натиск, а ако имаш в ръцете си специализиран съд и специализирана прокуратура, вече си Господ.

Бобоков цитира: Главният прокурор Иван Гешев казва, че над него е само Господ. Не поясни само, че Господ е от Банкя.

Той коментира и собствено проучване за това кой стои зад нелегалния внос и заравянето на боклуци и внасянето на опасен отпадък от Италия.

"Няма никаква тайна. Можете да отидете в МОСВ и да видите кои са фирмите, получили нотификации за внос на битови отпадъци от Италия - сортирани пластмаси. Би трябвало това да е кодът и да не бъдат опасни, само че италианците смесват тези отпадъци с боклуци и излиза, че едва ли не това е един мръсен бизнес. Не, не е мръсен бизнес. При наличие на съоръжения в циментовите заводи и тецовете, които наистина са сертифицирани, те могат да изгарят такъв отпадък и го правят къде ли не в Европа. В България го правят в циментовите заводи и няма нищо престъпно в това", каза Бобоков.

По думите му прокуратурата едва през юли 2020 г. разбра, че всъщност няма нелегален внос на италиански боклук. 

"Всичко е легално, защото без нотификация няма как да прекараш боклук през Словения, Хърватия и Сърбия, за да стигнеш в България. Няма как да стане това нещо. Министерството дава нотификация и разрешение и единствено на база тях митницата ще пусне въпросните камиони или контейнери. Едва когато извършиш вноса и дадеш на италианците документ, че си го утилизирал, получаваш пари от същия този италиански доставчик, защото той от своя страна показва на италианската държава, че въпросният боклук е изнесен, и то съгласно закона със всички нотификации, специален транспорт и застраховки. Само след всичко това може да си получиш парите", каза още той.

Според него в България няма нелегален внос на отпадък и няма логика да има. "Възможно е обаче да се внася един вид отпадък, но прикрит с друг код. Въпросът е, че ако министерството и митниците си вършат работата по контрола, това не е възможно. Ако се внасят такива неща, то е с благословията на държавата", добави Бобоков.

"Най-големият заявил такъв внос е Ковачки, след това Стенли - приятелят на Борисов (Стоян Сарийски - бел. ред.) и количествата са ужасяващо големи. Но интересното е как министерството дава разрешение. То дава разрешение на фирма на Ковачки да внесе 500 хил. тона годишно отпадък от Италия, но за експериментално изгаряне в тецовете. Наехме фирма "Волф Тайс" и за 3 месеца направиха одит на нашата система, като не намериха никакви сериозни пропуски и нарушения", категоричен е той.