Финансовият министър Асен Василев най-сетне официално призна, че обещаните от него и депутатите миналото лято "безплатни" банкови сметки на практика не съществуват. Още при приемането на текстовете беше ясно, че премахването на таксите ще важи за несъществуващ продукт. Въпреки това депутатите гласуваха "безплатните" сметки и те влязоха в сила на 1 септември 2023 г., но и до днес си остават само на хартия, пише Mediapool.
Причината гражданите да не се възползват от "безплатните" сметки е в налаганите ограничителни пречки от страна на търговските банки пред тях, защото в момента няма стандартен продукт на банковия пазар, стана ясно от думите на Василев.
При приемането на Бюджет 2023 депутатите гласуваха „на коляно“ неработещи от самото начало текстове, според които повечето банкови операции (включително обслужването) по т. нар. "платежна сметка за основни операции" (базова сметка) стават безплатни. Според текстовете трансакциите трябва да са без такси, ако са за сметка на получени средства от заплати, пенсии, социални помощи и обезщетения, а също и стипендии за ученици, студенти и докторанти. Таксите обаче се запазват при теглене на суми от банкомат или ПОС терминал на друга банка, различна от банката – издател на картата.
Големият проблем е, че въпросната базова сметка, която съществува у нас на хартия от 2016 г. и на теория е с намалени такси, на практика не работи. Причината е, че търговските банки и държавните институции саботират вече 6-7 години масовото ѝ прилагане. Неслучайно, по неофициална информация на Mediapool, банковите сметки за основни операции у нас са под 0.01% от всички банкови сметки, които са около 12.5 милиона.
Асен Василев в петък потвърди, че по негов спомен в България има открити едва около 1000 - 2000 работещи в момента платежни сметки за основни операции при очаквани около 5 милиона. "Същественият въпрос тук е защо тези сметки са толкова малко на брой. Ето защо е придвидена промяна на Закона за платежните услуги и платежните системи, чрез която да се внесат уточнения", заяви Василев.
Въпросната промяна, която бе внесена от правителството на 13 ноември 2023 г., обаче изобщо няма да подобри ситуацията. Внесените текстове само конкретизират и дори ограничават банковите операции и услуги по сметката за основни операции, които ще бъдат безплатни – обслужването, максимум 3 кредитни превода на месец и не повече от 3 операции по теглене на пари в брой от банкомат или ПОС на обслужващата банка. Тегленето на пари в брой от банкомат на друга банка или на каса си остава с такса. Въвежда се изискване потребителят да декларира пред обслужващата го банка доходите си от заплата, пенсия и т. н.
Остава обаче ключовият проблем, че облекчението ще важи само за сметките за основни операции. За да си открие такава сметка, човек трябва да закрие съществуващите си банкови сметки и да няма повече от една открита друга банкова сметка в същата или друга банка. Съществен проблем е и обстоятелството, че банките използват какви ли не трикове, за да откажат клиента от евтините сметки, а много хора дори не знаят за тях.
Единственият предложен текст, който звучи в полза на потребителя, гласи, че "когато с акт на Министерски съвет е възложено извършването за сметка на държавния бюджет на услуга от общ икономически интерес, включваща предоставянето на платежни услуги чрез платежна сметка за основни операции, със закон може да се определи за тези услуги да не се начисляват такси на потребителите". Не е ясно обаче дали той може да бъде приет в този вид и при какви точно обстоятелства ще се прилага.
Асен Василев каза още, че Министерството на финансите е поискало от всички банки ежемесечна статистика за 2023 година, както и да подават ежемесечна статистика от февруари 2024 година за всички най-известни банкови продукти – колко са откритите нови разплащателни сметки на физически лица, какви са таксите по тях, колко и какви са таксите за тегления от банкомати, колко са тегленията от собствени банкомати и др. Тази информация, по негови думи, трябва да се подава и с копие до БНБ, и до НСИ. И в момента обаче централната банка има информация за таксите.
"Освен това призовахме банките по възможност и по тяхна преценка да намалят таксите за поддръжки на сметки за физически лица с дебитни карти, които са най-популярните на пазара", посочи още министър Василев. Той обобщи, че докато не се направят безплатните сметки работещ инструмент, което може да стане, по думите му, законодателно, и ситуацията не се подобри, то няма да има подобрение и по линия на плащане на заплати изцяло по банков път. "Таксите трябва да спаднат значително за нормалните български граждани, преди да вменим това като задължение и на малките фирми", добави Василев, цитиран от БТА.
Корнелия Нинова попита защо законодателното изменение за платежните услуги, което е внесено още през ноември 2023 г., до момента не е минало дори на първо четене. "Виси в някакво чекмедже два месеца. По същество новото, което предлагате и което би трябвало да подобри тази услуга, е, че ограничавате операциите по тази сметка на три броя – т.е. вместо да облекчите този процес, слагате ограничения за три превода, включително през системите за онлайн банкиране на обслужващата банка. Уверявам ви, че този закон няма да подобри нещата заради ограничаването на броя операции, които налагате на хората", заключи Нинова.