Американски турист беше арестуван, след като пътувал до остров Северен Сентинел в Индийския океан, за да се опита да се свърже с „най-изолираното“ племе на света. 24-годишният Михайло Викторович Поляков се е озовал на остров Северен Сентинел през уикенда, като е оставил на брега кутия диетична кола и кокосов орех и е надул свирка, за да примами племето, докато е снимал срещата си.
Survival International, група, която се застъпва за правата на племената, нарича инцидента „дълбоко обезпокоителен“.
Защо е арестуван Михайло Викторович Поляков?
Пътуването в радиус от три морски мили от остров Северен Сентинел е незаконно. Територията е обявена за племенен резерват. Поляков е бил арестуван късно в понеделник, около два дни след като е слязъл на брега. Началникът на полицията на Андаманските и Никобарските острови Даливал заяви пред АФП, че е надувал свирката си около час, за да привлече вниманието на племето, но никой не се появил. Преди да си тръгне, той прекарал около пет минути на брега и записал видео на своя GoPro.
„Това е то. Последното напълно диво племе. Последната мистерия. Ако ме видят, ще ме нападнат ли? Или ще ме приемат?“, прошепнал в камерата си.
Някой на съседен остров го видял и съобщил за него на полицията.
Властите в Индия заявиха, че това е третият му опит да посети остров Северен Сентинел. През октомври 2024 г. той се опитал да използва надуваема лодка, за да стигне до острова, но бил спрян от персонала на хотела. През януари 2025 г. той отново се опитва да го направи, но неуспешно.
Този път използвал надуваема лодка с двигател, като пътувал повече от девет часа в открито море, за да стигне до забранената земя, според The New York Post.
Последният път, когато американец се опитал да посети острова, той бил убит от племето. За последен път 26-годишният Джон Алън Чау е видян да бъде влачен на острова от членове на племето през 2018 г., след като те го прострелват със стрели. Тялото му така и не е намерено.
Според докладите Поляков е заплашен от три до осем години затвор.
Какво казват те:
В изявлението на „Сървайвър интернешънъл“ се казва: „Направо не е за вярване, че някой може да бъде толкова безразсъден, пълен идиот. „Действията на този човек не само застрашават собствения му живот, но и живота на цялото сентинелско племе. Вече е много добре известно, че този народ няма имунитет срещу обичайните външни болести като грип или морбили, които биха могли напълно да ги унищожат.“
„Добра новина е, че мъжът от последния инцидент е бил арестуван, но е дълбоко обезпокоително, че според съобщенията той изобщо е успял да се добере до острова. Индийските власти имат законовата отговорност да гарантират, че сентинелците са в безопасност от мисионери, инфлуенсъри в социалните медии, хора, които извършват незаконен риболов в техните води, и всеки друг, който може да се опита да установи контакт с тях.
Кой е Михайло Викторович Поляков?
Поляков е самоопределил се като „търсач на силни усещания“, който публикува в YouTube като „Неоориенталист“.
Според The Telegraph той е от Аризона. The New York Post съобщава, че е от украински произход.
Други негови видеоклипове в YouTube показват как пътува до Афганистан, за да се срещне с талибаните, и позира с оръжия и мечове.
Какво представлява остров Северен Сентинел?
В продължение на хиляди години жителите на остров Северен Сентинел са били изолирани от останалия свят.
Те използват копия, лъкове и стрели, за да ловуват животните, които бродят из малкия, гъсто залесен остров, и събират растения, за да се хранят и да си правят домове. Най-близките им съседи живеят на повече от 30 мили. Дълбоко подозрителни към чужденците, те нападат всеки, който се появи през прибоя и на техните плажове.
„Сентинелците искат да бъдат оставени на мира“, казва през 2018 г. антропологът Ануп Капур пред Асошиейтед прес.
Учените смятат, че сентинелците са мигрирали от Африка преди около 50 000 години, но повечето подробности за живота им остават напълно неизвестни.
Северен Сентинел е преден пост на островната верига, която е много по-близо до Мианмар и Тайланд, отколкото до континентална Индия.
Оценките за числеността на групата варират от няколко десетки до няколкостотин души.
В продължение на поколения индийските официални лица силно ограничават посещенията в Северен Сентинел, като контактите се свеждат до редки срещи с „дарители“, при които малки екипи от официални лица и учени оставят кокосови орехи и банани за островитяните.
Всеки контакт с такива изолирани хора може да бъде опасен, твърдят учените, тъй като островитяните не са устойчиви на болестите, които пренасят чужденците.
Много от другите племена на островната верига са били унищожени през последния век в резултат на болести, бракове и миграция.