Първите снимки на задържания подсказват, че е изял доста бой, но все пак е жив
Турската полиция арестува узбека Абдулгадир Машарипов и веднага бе съобщено, че той е направил пълни самопризнания, че е извършил кървавото нападение в клуб „Рейна" на брега на Босфора в новогодишната нощ. Терористът бе заловен в понеделник вечерта при полицейска операция в жилище в истанбулския квартал „Есенюрт".
В празничната нощ той влезе в клуба с около 700 празнуващи, изстреля по тях за минути 6 пълнителя със 180 куршума и изби 39 души. 69 бяха ранени, сред тях и българка. Пръстовите отпечатъци на узбека съвпадат с намерените на местопрестъплението.
Абдулгадир е роден в Узбекистан и е бил обучаван в Афганистан, каза той пред журналисти. В жилището, където бе арестуван масовият убиец, са били намерени много пари. Смята се, че това е хонорарът за чудовищното престъпление. Стрелбата била извършена от името на „Ислямска държава". В операциите по издирването на Машарипов са задържани общо 50 души, каза началникът на истанбулската полиция Мустафа Чалъшкан. При самото залавяне властите са арестували още един мъж и три жени. Те са от Сомалия, Сенегал и Египет. Мъжът пък бил иракчанин. Полицията разпространи негова снимка как лежи на земята с ръце зад гърба и с настъпена от полицейска обувка глава. Заедно с Машарипов бил и четиригодишният му син. Момченцето е заведено в охраняемо убежище. Валията на Истанбул обаче твърди, че детето не е присъствало на полицейската операция. От апартамента били конфискувани 197,000 долара, два пистолета и SIM карти. Намерени са и два дрона. До пълната с пари чанта имало копие на Корана.
Следователите открили и написана на ръка бележка, на която имало нарисувани червени сърца. На нея се чете енигматичният текст: „Прави, каквото искаш. Вече не ме интересува, не мога да помогна на никого, защото не мога да помогна и на себе си. Ако това искаш - добре, но аз ще бъде на друго място, далече от нея."
Преди да бъде отведен в полицейското управление за разпит, 33-годишният Машарипов бил прегледан от лекари. В Анкара турският премиер Бинали Йълдъръм изрази надежда, че разпитът ще разкрие „силите", които стоят зад нападението. Той поясни, че мястото, където се е укривал терористът, е било установено от полицията преди дни, но турските служби предприели проследяване, за да разкрият връзките му с други лица от организацията. Прегледани са били 7,200 часа със записи от видеокамери, а в операцията са участвали 2,000 полицаи. Издирването е водено паралелно в Истанбул, Коня, Хатай и Измир. Обискирани са 152 адреса.
В крайна сметка полицаите извършили акция по тъмно в понеделник на първия етаж в двуетажна къща в квартал „Есенюрт". Терористът оказал съпротива и полицията трябвало да употреби сила. Бяха разпространени негови снимки със синини и отоци по лицето и с кръв по фланелката. При нахлуването на спецчастите Машарипов опитал да се скрие под леглото. През 17-те дни, в които бил следен, полицията установила жилището, където се укривал. Преди да стигнат до него, властите проследили друг член на „Ислямска държава" от град Коня. Той пристигнал в Истанбул с намерение да помогне на Машарипов да се прехвърли в Сирия с фалшиви документи.
Установено е, че терористът обитавал пет различни жилища в Истанбул в кварталите „Зейтинбурну", „Башакшехир", „Силиври" и „Есенюрт". В крайна сметка той бил заловен в жилището, което се явявало собственост на негов приятел от Киргизстан, който също е задържан. Според някои медии другият мъж, арестуван в апартамента, е именно той, а не е иракчанин.
„Чудовището беше заловено", пише на челната си страница в. „Хюриет". Вестникът посочва, че операцията е била осъществена при изключителна секретност от силите за борба с тероризма и отдела за разузнаване на полицията в Истанбул. В туитър вицепремиерът Нуман Куртулмуш написа: „Поздравявам нашите полицаи, които хванаха виновния за касапницата в квартал „Ортакьой" (където се намира клуб „Рейна" - б.р.). Нашата война с тероризма и силите, които стоят зад него, ще продължи докрай." Ден по-рано г-н Куртулмуш обяви, че атентатът в Истанбул е дело не само на „Ислямска държава", но и на неназована от него разузнавателна организация. Министърът на външните работи Мевлют Чавушоглу благодари от името на турския народ на своя колега - вътрешния министър Сулейман Сойлу. Операцията на турската полиция е оценявана като голям успех. Анализатори коментират, че досега няма случай, при който да е бил заловен жив джихадист, извършил терористичен акт.
При нападението в „Рейна" Машарипов разстреля с автомат първо охраната, а след това откри безразборна стрелба по празнуващите вътре хора. Сред ранените бе и българската гражданка Нурай Алиосман, счетоводителка към норвежката полиция. След лечение в Истанбул тя бе откарана с чартърен полет в Осло, където продължава лечението й. Според турския президент Реджеп Ердоган нападението над модния клуб на брега на Босфора, в който се събираха местни знаменитости и богати чужденци, е имало за цел да разедини турската нация. Г-н Ердоган посочи още, че залавянето на терориста е илюстрация на турската концепция за сигурност, според която по силата на закона всеки плаща за делата си.
Машарипов знаел 4 езика и убивал за пари, описва полицията. Той е роден през 1983 г. Турските власти обаче не уточняват нито къде точно е роден, нито на коя дата. За момента не е съвсем ясно и към кой клон на „Ислямска държава" принадлежи. Разузнавачи предполагат, че е възможно хората, за които работи Машарипов, да имат връзка с атентата на международното летище „Ататюрк" в Истанбул през юни, когато загинаха 40 души, а близо 150 бяха ранени. Нападателят използвал кодовото име Абу Мохамед ал Хорасани.
„Той е добре трениран терорист", заяви валията на Истанбул Васип Шахин. Машарипов успявал лесно да се прикрива, тъй като бил добре образован и хитър. От началото на 2016 г. узбекът живеел в град Коня със съпругата си и двете си малки деца. През декември семейството се преместило в Истанбул, като няколко пъти сменяло квартирите. Силите за сигурност заловили още на 12 януари жената на терориста в жилище в работническото предградие „Зейтинбурну", като нейната самоличност е държана в тайна. Според източници от разследването на 31 декември узбекът поискал прошка от жена си и излязъл да извърши пъкленото си дело. Това признала съпругата по време на разпитите. След атентата Абдулгадир отишъл в семейната квартира. Малко по-късно взел 4-годишното момченце и изчезнал. Имаше хипотези, че може да е духнал в чужбина, включително да е минал през България на път за Западна Европа, но се оказа, че де факто той не е напускал района на Истанбул.
„Научих от телевизията за атентата. Никога не съм знаела, че мъжът ми е терорист от „Ислямска държава", дори не съм знаела, че симпатизира на организацията", казала съпругата на полицията. С нея било и 1-годишното ѝ момиченце.