В рамките на броени дни бедствия доведоха до хиляди жертви и десетки хиляди изчезнали хора в Северна Африка, след като първо мощно земетресение разтресе Мароко, а впоследствие огромен потоп заля Либия.
Трусът
На 8 септември през нощта силен трус от 6.8 по скалата на Рихтер удари централната част на Мароко – най-смъртоносното земетресение в страната от повече от шест десетилетия насам. Броят на загиналите вече е около 3,000 души, а ранените – почти два пъти повече.
Бедствието нанесе щети за стотици милиони, които все още не могат да бъдат оценени. Най-много пострада културното наследство на Мароко.
Земетресението е нанесло щети и на части от стария град на Маракеш, който е част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Град Маракеш, туристически център с международно значение и културна столица на кралството, се оказа най-близкият град до епицентъра на бедствието.
Градът е обичан от мароканците и чуждестранните туристи заради средновековните си джамии, дворци и библиотеки, богато украсени с ярки мозаечни плочки сред лабиринт от розови улички В резултат на земетресението много сгради са се срутили в известния средновековен квартал Медина.
Любимите на пътешественици от цял свят тесни улички, виещи се между старинни къщи, от дни са осеяни с купчини камъни и счупено стъкло, стърчащи в различни посоки арматурни пръти и части от покриви. В Медина, където са съсредоточени много средновековни сгради и културни обекти, екзотични ресторанти и дизайнерски магазини за дрехи, навсякъде могат да се видят разрушени стени и срутени фасади.
„Нашата организация ще помогне на мароканските власти при оценката на щетите върху наследството и образованието, гарантирането на безопасността на сградите и подготовката за реставрация“, написа генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле в социалната мрежа X.
Някои експерти обаче вече признават, че културно-историческото и архитектурното наследство на Маракеш е претърпяло много сериозни щети.
Минарето на джамията „Харбуш“ на известния площад „Джемаа ел-Фна“, включено през 2001 г. в Списъка на ЮНЕСКО за шедьоври на устното и нематериалното наследство, почти напълно се е срутило. Пострадало е и 69-метровото минаре на един от символите на Маракеш - джамията „Кутубия“, построена през 12. век, която е призната за еталон на религиозните сгради в Магреб.
В Мулай Брахим – село на 40 км южно от Маракеш, жителите описват как са
изкарали мъртвите от развалините с голи ръце
На склона на хълма с изглед към селото жителите погребали 45-годишна жена, която загинала заедно с 18-годишния си син.
Докато събира вещи от повредения си дом, Хюсеин Аднайе казва, че вярва, че наблизо все още има хора, погребани в развалините.
„Те не получиха необходимото спасение и затова умряха. Аз спасих децата си и се опитвам да им осигуря завивки и нещо, което да облекат от развалините на къщата“, казва Аднайе.
Ясин Нумгар, 36 г., се оплаква от недостиг на вода, храна и електроенергия и заяви, че досега е получил малко правителствена помощ.
„Загубихме всичко, цялата къща“, каза Нумгар. „Искаме само правителството да ни помогне“.
По-късно от камион бяха разтоварени чували с храна, което според местния служител Мухамад ал-Хаян е било организирано от правителството и неправителствени организации.
Според служителите в малката клиника на селото са били докарани 25 тела.
Много от къщите са построени от кални тухли и дървен материал или от цимент и дървени блокове, затова постройките лесно се рушат.
В тежко пострадалото село Амизиз жителите наблюдаваха как спасителите използват механичен багер за срутване на къща.
„Търсят един мъж и сина му. Единият от тях може би все още е жив“, казва Хасан Халуш, пенсиониран строител. В крайна сметка екипът е намерил само тела.
Армията, мобилизирана да помогне на спасителните операции, организира лагер с палатки за бездомните. Тъй като повечето магазини са повредени или затворени, жителите се затрудняват да си набавят храна и консумативи.
Епицентърът на земетресението е бил на 72 км югозападно от Маракеш.
В неделя правителството съобщи, че е създало фонд за пострадалите от земетресението и че подсилва екипите за търсене и спасяване, осигурява питейна вода и раздава храна, палатки и одеяла. Световната здравна организация съобщи, че повече от 300,000 души са били засегнати от бедствието.
Президентът на САЩ Джо Байдън изрази своята „тъга от загубата на човешки живот и разрушенията“, причинени от земетресението.
„Готови сме да предоставим всякаква необходима помощ на мароканския народ“, заяви Байдън.
Папа Франциск също отправи молитви и изрази солидарност с жертвите и пострадалите от бедствието.
Мароко обяви тридневен траур, а крал Мохамед VI призова в джамиите в цялата страна да се отслужат молитви за загиналите.
Това бе най-смъртоносното земетресение в Мароко от 1960 г. насам, когато според оценките са загинали най-малко 12,000 души.
Потоп
Над 5,000 пък са доказаните жертви в Либия, след като в неделя и понеделник средиземноморската буря „Даниел“, преминала по-рано през Гърция, предизвика опустошителни наводнения в много градове в източната част на страната. В интервю по телефона пред телевизия „Ал Масар“ ръководителят на подкрепяното от парламента правителство в източната част на Либия Осама Хамад заяви, че десетки хиляди други хора се водят изчезнали.
„Ние потвърдихме от нашите независими източници на информация, че броят на изчезналите хора достига 10 000 души досега“, каза и Тамер Рамадан от организацията на Червения кръст и Червения полумесец, като добави, че това не е окончателна цифра.
Преобърнати автомобили, наводнени и разрушени пътища. Такава е гледката в крайбрежните райони източно от град Бенгази, под контрола на така наречената Либийска национална армия. Мащабите на разрушенията говорят красноречиво за мащабите на стихията.
Най-тежките разрушения са в Дерна, където проливните дъждове и наводненията скъсаха язовири и отнесоха цели квартали, както и няколко моста.
Правителството в Източна Либия обяви града за бедствена зона. Властите обявиха извънредно положение, затваряйки училища и магазини и налагайки вечерен час.
Бурята донесе катастрофални наводнения на Балканите миналата седмица, преди да се премести в Средиземно море и да се развие в тропически циклон, известен като медикан. Тези системи могат да донесат опасни условия в Средиземно море и крайбрежните държави, подобно на тропическите бури и ураганите в Атлантическия океан или тайфуните в Тихия океан.