Инспекторите от ДАИ – Благоевград, които бяха арестувани показно преди 4 г. за корупция, ще бъдат възстановени на работните места. Това е определил състав на Апелативния спецсъд, след като обвинените са оспорили наложената спрямо тях,  принудителна административна мярка за временно отстраняване от работа.

 

Случаят нашумя, когато след акция на ГДБОП,  на 24 април 2018 г. бяха арестувани 10 служители на РО „Автомобилна администрация“, сред които съпругът на спецпрокурорката Ирина Арменова – Ангел Янчев, бившият съпруг на съдийката Рая Манолева – Димитър Туджаров, Бойко Ханджийски, Димитър Занков, Евгени Гоцев, Никола Панов, Красимир Иванов, Георги Глинджурски, Петър Денишев и Росен Марков, брат на тогавашния главен секретар на Министерството на транспорта Иван Марков.

 

Според разследващите, инспекторите изнудвали за пари транспортни фирми, за да не им пишат наказателни постановления. Фирмите получавали известия, че предстои проверка и какви документи трябва да представят.  Сериозните нарушения били прикривани, а се отбелязвали само леки нарушения, за да се отчита някаква дейност. Налаганите глоби варирали между 200-300 лева, които по никакъв начин не засягали собствениците.

 

 Подкупите, които в замяна получавали инспекторите били в размер около 300 евро на фирма. Схемата по предаването проста -  парите били поставяни в пликове под документите, подлежащи на проверка. В края на работния ден събраните пари се разпределяли между инспекторите. 

 

Много от изнудваните транспортни фирми тогава били чуждестранни и давали пълни правомощия на счетоводни фирми. В една от фирмите,  собственикът  отказал да даде подкуп лично и затова служител на счетоводната компания, с която работил “поел ангажимента” по предаване на парите. 

 

За един ден общите събирани суми, установени от разследващите били около 1200 евро, като работили минимум два проверяващи екипа на ДАИ, състоящи се  от по двама  инспектори.

 

Информацията за нередностите  постъпила от служители на ГДБОП в Благоевград в началото на ноември 2017 г. и на инспекторите били поставени СРС-та. След като се събират достатъчно  доказателства,  както за предаването на подкупите, така и за разпределянето им  между служителите, бе предприета мащабната операция с участието на 100 служители на МВР,  която бе под надзора на Спецпрокуратурата.

 

Още в началото на разследването бе подчертано, че спецпрокурор Ирина Арменова-Янчева не е била обект на разследване,  поради липса на доказателства, че е знаела за престъпната дейност на съпруга си. При разглеждане на мерките за неотклонение в Спецсъда Ангел Янчев бе пуснат под парична гаранция от 5000 лв. заедно с брата на главния секретар на Министерството на транспорта Росен Марков, ексшефа на ДАИ – Благоевград Бойко Ханджийски, който за кратко беше вр.и.д. на ДАИ – Кюстендил, и Красимир Иванов. На останалите шестима даяджии – Димитър Занков, Никола Панов, Евтим Гоцев, Георги Глинджурски, Петър Денишев и Димитър Туджаров бе наложена мярка „задържане под стража“, като след време поетапно бяха освобени от ареста. 

 

Четири години след шумната акция обвиняемите инспектори с изключение на Райко Динев, който се е пенсионирал, оспорват мерките за временното им отстраняване с мотива, че засягат конституционното им право на труд, на свободен избор на професия и място на работа. 

 

Искането е уважено с определение на Апелативния наказателен спецсъд, което е окончателно и не подлежи на обжалване. Процедурата по възстановяването им тепърва предстои.

 

Наказателният процес срещу десетимата инспектори все още не е стартирал, тъй като обвинителният акт е върнат на прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения.