Епидемията от дребна шарка, или т.нар. measles, на няколко места в страната отново възпламени дебатите „за” и „против” ваксините. В Кларк каунти, щата Вашингтон, случаите на заразени вече са поне 61 (и 1 случай в съседния окръг Кинг), а потенциалните – най-малко 20. 54 от заразените не са били ваксинирани против заразата, а в два от случаите заразените са деца, получили само половината от ваксината MMR, която комбинира защита срещу морбили, рубеола, варицела и заушка. Към тези заболели добавете и 187 потвърдени случая на дребна шарка в Ню Йорк, по-голямата част от които в окръг Рокуел, където също има голям брой неваксинирани деца. Пик на заразата с дребна шарка има и в щатите Джорджия, Хаваи и Орегон. В средата на февруари беше регистриран и първият случай на заразен с дребна шарка в Кентъки – неваксинирано дете, пътувало в чужбина. Случаите на дребна шарка в Хаваи също са пренесени от двама неваксинирани посетители, които били на ваканция в Биг Айлънд. Същите два случая са свързани и с епидемията в Кларк каунти. Специалисти предупреждават, че става дума за изключително леснопреносима зараза. „Много е заразно. Може да се заразите при влизане в стая, която някой с дребна шарка е напуснал преди 2 часа”, казва д-р Антъни Фоци от Националния здравен институт на САЩ. Най-застрашени са малките бебета, които не могат да получат ваксината заради крехката си възраст. При тях заразата с морбили може да бъде с фатален край. Специалистите отдават епидемията от дребна шарка на няколко места в страната на концентрацията на неваксинирани в определени райони, като например в руската общност във Вашингтон и православните евреи в Ню Йорк. Въпреки че от юли 2018 г. ваксинациите са задължителни във всички 50 щата на САЩ, във всеки един от тях може да бъдеш извинен по медицински причини, а в много други и по религиозни причини или заради лични убеждения, което обезсмисля задължителното правило. Здравните власти алармират, че отказването от ваксините поставя всички в риск. Според тях много родители вземат решение да не ваксинират децата си заради
невярна информация в интернет и социалните мрежи
„Родителите често могат да бъдат заблудени, че ваксините могат да причинят вреда на децата им, вместо да ги защитават”, казва д-р Антъни Фоци.
Притесненията на родителите са свързани с непотвърдени данни, че ваксините могат да доведат до заболявания като Синдрома на Даун. Редица здравни експерти и институции обаче развенчават тези митове, а тяхното мнение само разпалва спора между двата лагера на противници и защитници на ваксините. Въпреки легалната възможност да се откажат от задължителното ваксиниране много родители в страната продължават да протестират, за да защитят правото сами да избират как да постъпят със здравето на децата си. Миряна Сикъл от Денвър, която е майка на три деца и дъщеря на лекар, казва, че решението да не ги ваксинира не е било лесно.
„Решението го взех, след като бях бременна с първото дете и разбрах за Синдрома на детската смъртност, което е често срещано явление през последните 20-30 години. Започнах да правя рисърч, за да видя каква е връзката с живота на едно новородено дете и кое може да предизвика това”, казва Миряна Сикъл, която е дъщеря на доктори.
Синдромът, за който Миряна говори обаче, няма никаква връзка с ваксините, категорични са лекарите.
Миряна твърди, че тя направила проучване дали ваксините вредят на децата чрез медицинска литература, а не просто в интернет. Децата на българката на 8, 6 и 4 годинки не са боледували сериозно въпреки липсата на ваксини. Миряна Сикъл казва, че много хора не я разбират и дори е получавала обиди, граничещи със заплахи, когато е обсъждала решението си с други, предимно майки в социалните мрежи.
“Aз не съм против ваксините, аз съм против задължителното ваксиниране, когато ни задължават. Смятам, че всички ние трябва да имаме избор за това какво слагаме в тялото си”, казва Миряна Сикъл.
Но правото да не се ваксинираш влияе както на теб, така и на околните, казват лекарите.
Евелина Петров от Чикаго, която има две дъщери, смята, че ваксините не са просто за собствена защита, а и за защита на хората около теб и на новородените. „Аз съм от хората, които са алергични към яйца, и не мога да си позволя да се ваксинирам, но за сметка на това мога да ваксинирам децата си. Те ходят на детска градина, на площадката за игри или в библиотеката и постоянно имат контакт с други деца или хора. Ваксините са важни, за да защитиш хората, не само децата си, а и хората, които не могат да се ваксинират”, казва Евелина Петров. Тя подобно на много родители също е имала дилема дали да ваксинира дългоочакваното си първо дете. Когато е на 8 месеца, голямата дъщеря на Евелина Петров заболява от вирусна инфекция и това ги изпраща за 10 дни в болница. По-късно детето е ваксинирано, а когато се ражда и по-малкото им момиченце, майката не се поколебава също да я ваксинира. „Знам, че много се говори против ваксините, има и много хора, които мислят, че има други варианти. Не че не съм чувала за етерични масла, не че не ги използвам, но фактът за мен е, че децата трябва да се ваксинират навреме”, казва Евелина Петров.
Епидемия в световни размери
Завръщането на болести като дребната шарка е тенденция в световен мащаб. Преди десетилетия морбилите са вземали хиляди човешки животи годишно, а преди само 18 години, през 2000 г., болестта е напълно елиминирана в САЩ. Сега разпространението на подобни зарази се завръща. Доклади на различни здравни организации по света показват, че в средата на февруари 2019 г. епидемията от дребна шарка се простира в 40 страни на земното кълбо. От Световната здравна организация (WHO) издадоха предупреждение за „завръщането” на заразата, която може да отнеме човешки живот. „Имаме епидемия, която е голяма, продължителна и растяща. Ние сме изложени на нея заради отказа от ваксини”, каза д-р Катрин О`Браян, директор на Центъра за имунизации към WHO.
Зараза, която може да причини смърт
Само през 2018 г. в Европа 72 души починаха, а други 82 000 бяха заразени. Във Филипините са отразени 861 случая на заразени само през първите три седмици на 2019 г. В Мадагаскар – повече от 300 смъртни случая от дребна шарка от октомври насам, повечето от които на деца. Това е най-сериозната епидемия от дребна шарка през този век.
Епидемия и в България
27 станаха регистрираните случаи на заразени с морбили в България. С вируса на дребната шарка са инфектирани 19-годишна майка и 2-годишното й дете от столичния квартал „Христо Ботев”. От Благоевградската здравна инспекция информираха за три новодиагностицирани с морбили деца – на 1 г., на 2 г. и на 3 г. Морбили са установени и при 9-месечно бебе от с. Костенец. 6 нови случая на заразени с дребната шарка бяха установени в понеделник, и шестте не са били имунизирани. Две от децата са от Разлог, едно е от Добринище и едно от Костенец. В столичната болница "Св. Анна" са приети две деца. От лечебното заведение информираха, че едното е двегодишно и е с придружаващо заболяване пиелонефрит. Състоянието му е стабилизирано и опасност за живота му няма. Най-тежко е било състоянието на най-малкия пациент, 4-месечно бебе, но лекарите са оптимисти за неговото излекуване. “Нараства и бройката на контактните. Вече имаме 213 контактни, които почти са обработени и са предадени на общопрактикуващите лекари за наблюдение. И евентуално за имунизация. Само в Разложкия район са направени 86 ваксини през тази седмица”, казва д-р Веселка Мончева – директор на дирекция "Надзор на заразните болести" към РЗИ-Благоевград. От РЗИ-Благоевград са изпратили предписания до общопрактикуващите лекари и медицинския персонал на детските градини и училищата в районите, където има установени случаи, да се провери колко са ваксинираните деца. 19-годишната майка и 2-годишното й дете от столичния кв. „Христо Ботев” се лекуват в Инфекциозната болница. Деветмесечното бебе от с. Костенец е в същата болница. По информация на здравните власти то е пребивавало на същия адрес, на който са регистрирани майката и детето. В момента се издирват лица, контактували със заразените. От Министерството на здравеопазването допълват, че е осигурено достатъчно количество от ваксината срещу дребната шарка и призовават родителите, които имат съмнения за извършена имунизация на децата им, да потърсят сами общопрактикуващите си лекари. “Трябва да бъдат ваксинирани всички деца, които са пропуснали имунизацията на 13 месеца – приоритетно започва това. Всички деца, които са до 8-годишна възраст и нямат имунизация за морбили, трябва да бъдат имунизирани”, казва проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ.