Австралия, Великобритания и САЩ заявиха, че "обмислят сътрудничество" с Япония по пакта за сигурност AUKUS, само няколко часа преди президентът на САЩ да се срещне с японския си колега. В изявление партньорите от AUKUS заявиха, че "силните страни на Япония и нейните близки двустранни партньорства в областта на отбраната" с държавите означават, че тя е претендент за участие.
"Още от създаването на AUKUS нашите държави ясно изразиха намерението си да привлекат други участници в проектите по Стълб II, когато работата ни напредне", се казва в изявлението, "През последните две години и половина изградихме силна, тристранна основа за предоставяне на усъвършенствани военни способности със скорост и мащаб."
AUKUS е създадена през 2021 г. и има две основни практически цели: Стълб I има за цел да осигури на Австралия флот от атомни подводници.
Стълб II се фокусира върху разработването на усъвършенствани военни способности, като например изкуствен интелект, подводни безпилотни самолети и хиперзвукови ракети.
В изявлението се казва, че при търсенето на бъдещи възможности групата ще вземе предвид технологичните иновации, финансирането, промишлените предимства и способността за адекватна защита на чувствителни данни и информация.
Австралийският министър-председател Антъни Албанезе заяви пред репортери в Канбера, че участието на Япония ще бъде само за Стълб II на споразумението, а не за по-широко членство.
"Япония е естествен кандидат за това", каза той.
Изявлението идва само няколко часа преди министър-председателят Фумио Кишида да се срещне с президента на САЩ Джо Байдън на среща на високо равнище, на която се очаква двамата да обсъдят евентуалното бъдеще на Япония в проектите за "усъвършенствани способности" на AUKUS.