В Италия жена, която по някаква причина реши, че не може да се грижи за бебето си, може да го остави в бебешка кутия на сигурно място в пълна анонимност.

Все по-рядко италианките избират тази възможност, но все още се случва, съобщава Евронюз.

По време на Великден жена реши анонимно да остави момченцето си в такава кутия в една от най-големите болници в Милано - Policlinico di Milano. Мнозина биха казали, че събитието е трябвало да бъде частно, както предполага понятието за анонимност. Но това не е така. Вместо това името на момченцето - Енеа - и писмото, с което майка му го е оставила, бяха предадени на медиите от лекари, които призоваха майката да промени решението си и да си вземе бебето обратно.

Цитирайки думите на майката, че обича момчето си, но не може да се грижи за него, телевизионният водещ Ецио Греджо - известна личност в Италия - публикува видеоклип в социалните мрежи, в който предлага на жената финансова помощ, за да не "изоставя" бебето си.

"Бебето се нуждае от истинската си майка", каза той, което предизвика ответна реакция от страна на осиновители по целия свят.

Ожесточеният дебат, който последва, се съсредоточи върху това каква свобода имат италианските жени по отношение на телата си и бременността, въпреки съществуващото законодателство, което подкрепя тяхната автономия, поне на хартия. Много други просто бяха озадачени от факта, че в страната им все още съществуват анонимни раждания и безопасни бебешки кутии.

Как така в Италия все още съществуват анонимни раждания и безопасни кутии за бебета?

"В Италия винаги е съществувала регламентираната от закона възможност жените да оставят бебетата си в болницата по време на раждането", казва пред Евронюз Елизабета Канитано, гинеколог и председател на неправителствената организация за защита на правата на абортите Vita di Donna. "Това може да стане по два начина: или майката отива в болницата преди раждането и ги уведомява, че иска да роди анонимно и да остави бебето там, или може да каже, че иска да роди анонимно, след като се възстанови."

В този момент персоналът на болницата и социалните служби се свързват с приемно семейство, което ще бъде готово да вземе бебето след 10-дневен срок, даден на майката да преосмисли избора си.

"Както виждате, нямаме никаква полза от кутията за бебета на сигурно място", казва Канитано. "Жените, които не желаят да задържат бебетата си, могат безопасно и анонимно да ги оставят на персонала на болницата. И има изобилие от хора, които желаят да осиновят тези бебета". И все пак тези кутии за бебета все още съществуват.

Практиката е много стара. На жените е било позволено да оставят анонимно бебетата си за осиновяване през XIII в. в Италия, когато се е смятало за скандално да имаш извънбрачно дете. Жените са оставяли бебетата си в "руота" - въртящо се колело, вградено в стената на "институт за намиране на деца" - обикновено свързан с католическата църква - който е предавал бебето директно в сградата.

Институтите са били домове за деца, които са предлагали подслон и образование на изоставени бебета, повечето от които са били незаконнородени. До края на XX в. за жената е било срамно да роди извънбрачно дете и даряването на детето е било единствената, отчаяна възможност, която е оставала на жените, които са искали да избегнат публичното отхвърляне от обществото.

Практиката на използване на "колелото" е много жива през 40-те и 50-те години на ХХ век, но постепенно губи значението си с промяната на нормите, свързани с религията и извънбрачните деца. През 70-те години на ХХ в. Италия легализира абортите и контрола на раждаемостта, което позволява на жените да имат по-голям контрол над телата си и да решават дали да имат дете или не.

Въпреки че според италианското законодателство остава законно жената да роди анонимно и да накара персонала на болницата да подпише акта за раждане на бебето ѝ, домовете за отглеждане на деца, които през вековете са причинили толкова срам и отчаяние на много италиански жени, най-накрая са закрити.

През 2006 г. италианското движение срещу абортите въвежда отново по-модерна версия чрез проекта "Culla per la vita" (люлка за живот) - серия от безопасни бебешки кутии, инсталирани в болници в цялата страна.

Често срещана практика ли е да оставиш бебето си?

Не съвсем. Според оценки на Италианското дружество по неонатология около 300 жени раждат анонимно в Италия всяка година, докато броят на използващите кутии за бебета е много по-малък. Само три новородени, включително Енеа, са били оставени в бебешката кутия на Clinica Mangiagalli в Милано. Първото е било през 2012 г., второто - през 2016 г., а третото - през 2023 г.

Самите кутии се отопляват, наблюдават се постоянно и са денонощни. Аларма за лекарите в болницата се включва в момента, в който бебето бъде пуснато вътре. В случая на Енеа алармата се е обадила на Великден в 11:40 ч.

Какво е мнението на италианците за това?

Безопасните кутии са обект на горещи спорове в Италия, особено между групите, подкрепящи абортите, и тези, които са против тях.

"Ако ме питате мен, проблем е, че имаме тази общосредиземноморска амбивалентност по отношение на тези жени", казва Канитано. "От една страна, знаем, че те имат право да раждат анонимно. От друга страна, смятаме, че жените не трябва да оставят децата си на нашите институции, защото ги съдим морално за това."

"Люлка за живот" е просто "антиабортна пропаганда, която казва на жените, че трябва да задържат децата си", продължава тя. "Вместо да информират жените за възможността да родят анонимно в болницата, тези групи рекламират люлките за живот".

За Канитано бебешките кутии за безопасно убежище са симптом за трудните икономически условия.

"Искат да раждаме деца, когато сме бедни, защото жените загубиха толкова много работни места със Закона за работните места [реформа, приета от правителството на Матео Ренци през 2014 г., целяща да направи пазара на труда по-гъвкав]."

Без срочни договори за италианските жени е по-трудно да бъдат на работа, докато са бременни, добавя тя.

"Какво правиш, ако нямаш работа или нямаш дом? Съществува идеята, че трябва да имаш деца, когато живееш в мизерия. Ние не подкрепяме жените, но искаме те да бъдат майки".

"Оръжие за масово отвличане на вниманието": Какво се случва със странната политика на Италия?

От друга страна, групите против абортите и техните поддръжници твърдят, че "Люлка за живот" предлага така необходимата алтернатива на жените, които искат да продължат бременността си, но по някаква причина не са в състояние да се грижат за бебето, особено ако се чувстват неудобно да съобщят решението си на болничния персонал.

Кутиите за бебета са и осъществимо решение на проблемите с детеубийствата и изоставянето на деца, казват те.

По последни данни на италианската неправителствена организация "Приятели на децата" всяка година в Италия се изоставят около 3000 бебета, които са оставени на улицата, изхвърлени в кофата за боклук или дори изхвърлени през прозорците.

Една от причините, поради които само малка част от жените разчитат на правото си да раждат анонимно, е, че много от тях не знаят за него, а други се страхуват да предизвикат скандал като в случая с Енеа, което показва, че все още съществува стигма спрямо майките, които дават децата си за осиновяване в Италия.

"Медийната шумотевица около новороденото, е доказателство, че в Италия правото на избор на жената е значително ограничено, дори когато тя действа в рамките на законните си права и прави нещо, което обикновено би трябвало да бъде похвалено", казва журналистката Дженифър Гера.

Тя добави: "Какъвто и избор да беше направила, знаем, че щеше да бъде заклеймена, неуважавана и осъждана от цялата страна."

Един от ключовите проблеми, посочени от критиците, е, че тъй като се защитава анонимността на майката, това пречи на детето да получи достъп до ключова медицинска информация, която при определени обстоятелства може да бъде животоспасяваща.

Друг проблем е, че практиката, както подчертава изследователката Валентина Колчели, противоречи на италианската правна система, която дава право на новороденото да знае своя произход. Понастоящем законът признава "абсолютното" право на анонимност на майката, която се отказва от детето си.