Служители на американското разузнаване предупреждават за рискове от възможна атака от страна на Хизбула, насочена към американци в чужбина или дори вътре в границите на САЩ. Предупреждението идва в момент, когато най-верният съюзник на Америка в Близкия изток, Израел и ливанската групировка си разменят трансграничен огън след атаките на Хамас от 7 октомври.
Длъжностните лица твърдят, че е вероятно Хизбула първо да атакува американския военен и дипломатически персонал, работещ в Близкия изток. Те обаче вярват, че има потенциал за нападение и на територията на Съединените щати, тъй като нещата ескалират.
„Хизбула може да разчита на способността, която има... да постави хора на места, за да направят нещо“, каза един от служителите пред Politico.
Въпреки че не дадоха конкретни подробности за потенциалния риск от нападение, те предупредиха, че групировката има способности, които Ислямска държава или Ал Кайда нямат. „Това е нещо, за което трябва да се тревожим“, заяви анонимният служител.
Един удар може да навреди на администрацията на Байдън,
която отчаяно иска да предпази американските войски от война в Близкия изток. От 7 октомври насам те са били изправени пред най-малко 127 атаки от ирански прокси групи като Харакат-ал-Нуджаба. Съединените щати отговориха с удари с дронове, включително един на 4 януари, който уби високопоставен член на групировката.
Длъжностни лица във Вашингтон смятат, че макар да не е ясно дали тези групи работят с Хизбула, те споделят едни и същи цели да навредят на присъствието на Америка в региона. Държавният департамент на САЩ засили охраната на посолството си в Ливан в очакване на ескалация на напрежението.
„Интересно е, че всичко това се случва на заден план и хората се фокусират върху театъра в Газа, но войната всъщност е много по-голяма от това. Администрацията се опитва да измъкне Хизбула от северната граница на Израел. Това е момент на дълбоко напрежение в региона“, каза държавният секретар Антъни Блинкен в неделя по време на посещението си в Близкия изток. „Това е конфликт, който лесно може да метастазира.“
Повече от 130 бойци на Хизбула са били убити от 7 октомври насам при израелски обстрел или размяна на огън през границата.
Значителен отговор сега може да насочи конфликта към тотална война на северната граница на Израел на фона на нападенията на Тел Авив срещу командирите на Хизбула и Хамас в Ливан. Говорейки след убийството на заместника на Хамас Арури миналата седмица, Насър Канаани, говорител на външното министерство на Иран и главен поддръжник на Хамас и Хизбула - каза, че атаката "несъмнено ще запали нов прилив във вените на съпротивата и мотивацията за борба срещу ционистките окупатори – не само в Палестина, но и в региона и сред всички търсещи свобода по света.“
Ливанският премиер Наджиб Микати също заяви, че Израел „цели да въвлече още повече Ливан“ във войната.
Лидерът на Хамас Хания каза, че движението му е било "по-мощно и решително" след атаката. „Те оставиха след себе си силни мъже, които ще носят знамената след тях“, каза той за убитите.
Стотици палестинци излязоха по улиците на Рамала и други градове на Западния бряг в часовете след убийството на Арури, скандирайки: „Отмъщение, отмъщение!“ А подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен обещаха да продължат атаките си срещу корабите в Рейско море, докато Израел спре конфликта в Газа, и предупредиха, че ще атакуват военни кораби на САЩ, ако самата милиционерска група бъде насочена.
Тъй като голяма част от Газа вече е превърната в развалини, докато конфликтът навлезе в четвъртия си месец в неделя, ръководителят на хуманитарните въпроси на ООН Мартин Грифитс каза миналата седмица, че палестинският анклав „просто е станал необитаем“. Израелската армия заяви, че до голяма степен е приключила голямата битка в северната част на Газа, заявявайки, че е завършила демонтирането на военната инфраструктура на Хамас там. Но тя продължава своята офанзива на юг, където повечето от 2,3 милиона палестинци в Газа са притиснати в по-малки райони в хуманитарна катастрофа, докато са удряни от въздушни удари.
Нетаняху настоява, че войната няма да приключи, докато не бъдат постигнати целите за елиминиране на Хамас, връщане на заложниците на Израел и гарантиране, че Газа няма да бъде домакин на заплаха за Израел.
Но Белият дом - най-верният съюзник на Тел-Авив - през последните седмици призова IDF да прекрати своята бурна въздушна и наземна офанзива и да премине към по-целенасочени атаки срещу лидерите на Хамас.