Предполагаемият кандидат-президент на републиканците Мит Ромни обяви в събота сутрин своя избор за вицепрезидент. Това е 42-годишният конгресмен от Уисконсин Пол Райън. Името му нашумя през 2011 г. с предложения от него бюджет, който предвиждаше драстично свиване на разходите чрез елиминиране на редица социални програми и намаляване на държавните агенции и служители.
Ромни определи Райън като мъж с „неоспорвана честност" и „блестящо изключение" в политическия свят на дребнавост. Двамата се появиха за първи заедно като тандем на борда на военния кораб USS Wisconsin в Норфолк, Вирджиния. Веднага след като се появиха заедно, двамата тръгнаха на предизборна обиколка.
Промяна на играта
Изборът на Райън е изключително рисков за Ромни, коментират политически експерти. Той със сигурност ще запали републиканците, особено представителите на крайнодясната „чаена партия". Но и дава повод за сериозни атаки. Името му се свързва с предложения преди две години бюджет, в чиято първоначална версия програмата Medicare се реформираше във ваучерна програма. Това предизвика много критики срещу Райън, включително и от собствената му партия. Бившия председател на Конгреса Нют Гингрич го нарече „дясно социално инженерство". Демократите не закъсняха със своя отговор на обявената номинация. В имейл те обявиха, че с избирането на Ромни - Райън Medicare ще приключи да съществува по начина, който ни е познат днес. Това ще бъде „връщане към провалените идеи от годините на Буш", твърдят демократите.
Всъщност изборът на Райън променя напълно предизборната игра. Изборът се премества от конкретните проблеми (икономиката, доходите, данъците и бизнес опита на Ромни) към голямата битка ляво - дясно. Въпросът пред избирателите сега става каква държава искаме. Дали крайнодясна, където богатството се спуска отгоре надолу, т.е. данъчни облекчения за богатите, чрез които те създават работни места, от които печели всички; или богатите да плащат повече данъци, а държавата да защитава повече обикновените хора и малките и средните бизнеси.
Според последните проучвания от края на миналата седмица президентът Барак Обама има между 7 и 9% преднина пред Ромни, което го прави лидер в предизборната надпревара дори и отвъд рамките на статистическата грешка.