Четири години след като гангстерът Ал Капоне става лидер в Чикаго, той вече е спечелил над 40 милиона долара, които се равняват на около 550 милиона долара днес. Парите идват от незаконно продаване на алкохол по време на забраната. И ако действията на Капоне са много извън закона, то за много американци той е герой. Самият Капоне твърди, че е просто бизнесмен, който дава на хората това, което искат - и това, което хората искат повече от всичко през 20-те години, е алкохол, пише newme.bg. Ролята на Капоне като италиано-американски Робин Худ не спира дотук. Докато организирал престъпни дейности зад кулисите, Капоне едновременно стартира програма за осигуряване на мляко на децата от Чикаго и

дарява огромни суми

на местните благотворителни организации. Именно крахът на фондовата борса на 29 октомври 1929 г. обаче подтиква Капоне към най-голямото му дело на филантропия. Почти за една нощ американската икономика се срива в Голямата депресия, а милиони изведнъж са безработни и гладни. И в този момент се отварят стотици кухни за супа из цялата страна. Една от тях принадлежи на Ал Капоне. Когато кухнята за супи на Ал Капоне се отваря на улица Сайт Стейт 935 в Чикаго в средата на ноември 1930 г., стотици хиляди американци са без работа. До следващата година - 624 000 души или 50 процента от чикагската работна сила - са останали без работа.

Благотворителността на Капоне няма име, а само знак над вратата, който казва „Безплатна супа, кафе и понички за безработни“. Вътре жените в бели престилки обслужват средно 2200 души на ден с усмивка и без да задават въпроси. Закуската е горещо кафе и сладки рулца. И обядът, и вечерята включват супа и хляб. Цялата работа струва 300 долара на ден. Кухнята за супа не декларира връзката си с Капоне, но името на мафиота благодетел е свързано с нея в истории, отпечатани в местни вестници. Често опашката за влизане в кухнята е толкова дълга, че

 стига до местния полицейски участък

Каква ирония на съдбата - мястото, в което Капоне е смятан за най-големия бандит. Усилията на Капоне да нахрани Чикаго през най-мрачните дни на Голямата депресия не са изцяло алтруистични. Самият Капоне не инвестира голяма част от собствените си пари в начинанието. Много често други предприятия са принудени да даряват провизии на кухнята. Може би основният мотив на Капоне да отвори кухнята си за супа е, за да привлече публиката на своя страна, след като е замесен в клането през 1929 г. на Свети Валентин. По нареждане на Ал Капоне в гараж в Чикаго са застреляни конкурентни мафиоти с автомат „Томпсън". По онова време това оръжие се е считало за върхово технологично постижение. Това не е първият път, в който мафиот използва „Томпсън“. Клането на Капоне обаче – убити са седем души – в деня на Свети Валентин е безпрецедентно и шокиращо дори за жителите на Чикаго. Жертвите са част от бандата на Джордж „Бъгс“ Моран, която дълго време е пречила на Капоне и неговите операции, свързани с контрабанда на спиртни напитки.

Кухнята за супа на Капоне

 затваря врати през април 1932 г.

 

Собствениците твърдят, че кухнята вече не е необходима, защото икономиката се възстановява, въпреки че броят на безработните в цялата страна се е увеличил с 4 милиона между 1931 и 1932 г. Два месеца по-късно срещу Капоне са повдигнати 22 обвинения за укриване на данъци. Въпреки че обещава да отвори кухнята, това така и не се случва. След затвора се бори със сифилис, който го прави неспособен да управлява собствения си живот, камо ли бизнеса и кухнята, която изпирала образа му на безмилостен гангстер. Капоне умира през 1947 г. Кухнята му за супа също няма късмет. През 1955 г. властите в Чикаго я счетоха за опасност от пожар и я затвориха за постоянно. Днес само паркинг остава на мястото на най-прословутата кухня по време на Голямата депресия в Чикаго.


Произведено в Америка

 

Доста неща са изписани и казани за Ал Капоне във вестниците, списанията, книгите и филмите, които са пълна лъжа. Една от най-големите заблуди е, че той, също като много други гангстери от онзи период, е роден в Италия. Абсолютна лъжа. Този господар на подземния свят има напълно местен произход – той взима в ръцете си феодалните италиански престъпни структури и ги превръща в модерно американско престъпно предприятие. Множеството италиански имигранти, също като имигрантите от всяка друга националност, идват в Новия свят със съвсем малко средства. Мнозина от тях са селяни, бягащи от безизходицата на провинциалния живот в Италия. Когато пристигат в големите пристанищни градове на Америка, те често се хващат на тежка физическа работа поради неспособността си да говорят и пишат на английски и липса на професионални умения. Това не е случаят със семейството на Ал Капоне. Габриел Капоне е един от 43 000 италианци, пристигнали в САЩ през 1894 г. Бръснар по професия, той може да чете и пише на родния си език. Роден е в селцето Кастелмаре ди Стабиа, разположено на около 25 км южно от Неапол. Способността на Габриел да чете и да пише му дава възможност да си намери работа в бакалия, докато успее да отвори бръснарницата си. Терезина допълва семейния бюджет с надомно шиене. Нейното трето дете Салваторе Капоне се ражда през 1895 г. Четвъртият й син – първото от децата й заченато и родено в Новия свят – се появява на бял свят на 17 януари 1899 г. и получава името Алфонс Капоне.