Лятото е в разгара си и изборите са съвсем близо. Ако и вие сте част от многото българи, за които 11 юли ще бъде и поредният ден от ваканцията, сигурно вече проверявате възможностите как хем да останете там, където сте, хем да упражните правото си на глас. Как ще можете да гласувате, ако например сте планирали точно тогава да се върнете за лятото в България? Или пък живеете в България, но точно в тази неделя от юли ще бъдете на екскурзия из страната или пък някъде зад граница? За съжаление някои от сроковете, които биха ви дали такава опция, вече изтекоха. За други случаи обаче не се изискват крайни дати. Проверете дали сте изпуснали някои срокове и как ще може да гласувате, ако пътувате! Ето какви са вариантите:
Ваканция в България
Ако живеете в чужбина и сте се завърнали в България преди изборите, но сте решили да почивате далече от мястото на постоянния си адрес, можете да гласувате по настоящ адрес. За целта обаче трябва да се регистрирате в общината по настоящ адрес. Срокът за това изтече на 26 юни. Ако не сте го направили дотогава, най-добре се върнете на мястото си по постоянен адрес. Това важи и за всички българи, които са във ваканция в страната на 11 юли. Доскоро ЦИК преговаряше с ГРАО за възможността регистрацията в хотел да се смята за регистрация по настоящ адрес, но разговорите не доведоха до резултат. Работеше се и над възможността летовниците да бъдат дописвани в списъците в момента на гласуване - каквато е практиката при избирателите със сгрешен адрес, но и тази опция отпадна. Преди дни от ЦИК официално съобщиха, че гласуването ще става само по постоянен и по настоящ адрес. „Изборният кодекс не предвижда възможност за гласуване на лица, които в изборния ден се намират на място, различно от постоянния и настоящия им адрес, независимо дали са настанени в хотел или друго място за подслон (почивка), или обитават свои собствени имоти, но нямат адресна регистрация“, обявиха от избирателната комисия.
Обратно в Родината
Българите в чужбина също са включени в избирателните списъци по постоянния си адрес в Родината. Така че ако на 11 юли сте в България, вие ще можете да гласувате като всеки останал български гражданин на постоянния си адрес срещу документ за самоличност. Ако обаче вече сте подали заявление, че ще гласувате в държавата и в града, в който живеете зад граница, то вие ще бъдете заличени от избирателните списъци в България след 22 юни и ще бъдете добавени в списъка на заличените лица. И при това положение обаче ще можете да упражните правото си на глас, ако все пак сте решили да се завърнете в Родината преди изборния ден. За да стане това, трябва да подадете заявление (Приложение № 11-НС от изборните книжа) за изключване от списъка на заличените лица. Заявлението-декларация се подава писмено до общинската администрация по постоянен адрес или чрез електронно заявление през сайта на общината до предаване на избирателните списъци на СИК. По заявлението кметът на общината, в която живеете, трябва да се произнесе незабавно и вие ще бъдете изваден от списъка на заличените лица. Ако въпреки че не сте подали заявление за гласуване в чужбина и в изборния ден се окаже, че липсвате от избирателния списък, СИК ще ви позволи да упражните правото си на глас след представяне на декларация (Приложение № 17-НС от изборните книжа), предоставена на място.
Държава, различна от тази в заявлението
Ако сте подали заявление за гласуване в чужбина, но в деня на изборите ще бъдете на друго място или друга държава, също можете да упражните правото си на глас. Ще можете да гласувате във всяко място, където има разкрита избирателна секция за гласуване извън страната. В този случай ще бъдете допуснати да гласувате, след като представите декларация по образец пред СИК (Приложение № 22-НС от изборните книжа).
А защо не наблюдател в България?
Ако сте във ваканция в България, има само два начина да гласувате там, където ще се намирате. Първият е да се регистрирате като наблюдател на изборите. Така ще загубите един ден от почивката, но ще получите право да гласувате в секцията, която наблюдавате. Това е доброволческа дейност, тя не предвижда заплащане. Ако изберете този вариант, трябва да се обърнете към неправителствена организация, която е в регистъра на ЦИК. Сред тях са Институтът за развитие на публичната среда, „Прозрачност без граници“ и Гражданска инициатива за честни и демократични избори. Формалният срок за това е до самия изборен ден, но не е точно така. По-добре е да се свържете с организацията по-рано, за да успеете да получите навреме удостоверението на наблюдател, издадено от ЦИК. С него в ръка ще можете да се „отпишете“ от мястото, на което обикновено гласувате.
По време на ваканция в чужбина
Ако сте във ваканция в чужбина, е най-лесно. Трябва само да проверите къде близо до вас ще е разкрита избирателна секция. Предвидените 791 секции в чужбина вече са одобрени от Централната избирателна комисия и можете да проверите дали има някоя, която е близо до вас. Ще ги намерите в сайта на ЦИК. За гласуване в чужбина не е нужна никаква подготовка – просто отивате с личната си карта и на място подписвате декларация, че не сте гласували и няма да гласувате на друго място. В интернет е пълно с шеги, в които пише, че хората, прекарващи отпуската си близо до границата с която и да било съседна държава, просто биха „отскочили“ до чужбина, за да гласуват там, защото по-лесен вариант от този няма, пише „Свободна Европа“.