Айфеловата кула в Париж е висока 324 метра, тежи 7300 тона и ежегодно привлича над 7 милиона посетители. Навремето построяването й бе критикувано, но после тя се превърна в неоспорим символ на френската столица, който тази година чества 130-годишнината си. „В миналото е имало ожесточена полемика, протести и петиции срещу този паметник“, припомня Кристоф Жирар, който отговаря за въпросите на културата в кметството в Париж. По повод Световното изложение в Париж през 1889 г., с което е отбелязана 100-годишнината на Френската революция, е лансиран голям конкурс, спечелен от индустриалеца Густав Айфел, за съжаление на много творци по онова време, сред които и писателят Ги дьо Мопасан.
Построена за две години
два месеца и пет дни, Айфеловата кула, която включва над 18 000 метални части, е символ на технически и архитектурни умения. „През 19-и век тя е символ на Франция, която възвръща индустриалната си мощ“, категоричен е архитектът и историк Барнар Лемоан. „Тя фокусира върху себе си вниманието на Световното изложение през 1889 г.", допълва той. Оттогова репутацията й непрестанно нараства, привличайки ежегодно над
20 милиона фенове
дошли да й се полюбуват, да изкачат стъпалата й или да я заснемат. „Айфеловата кула задължително трябва да се посети", заяви канадката Лори. Същото смята и 46-годишната германка Регина Росман, която не се е поколебала да се върне тук заедно с децата си, макар че входният билет е по-скъп - 9,70 евро за млади хора на възраст между 12 и 24 години и 19,40 евро за възрастни, отколкото преди 20 години. „След пожара, засегнал катедралата Нотр Дам, си даваме сметка, че монументите са уязвими", допълни 23-годишната албанка Грета Рама, която живее в Брюксел.