За „Гинес“: Делото за фалита на КТБ е 210,000 страници
Емилия Милчева
В първия си мандат (2010-2013 г.) като управленец премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов се гневеше, когато журналист го питаше за проблем. „А вие къде бяхте?!", скастряше той. Сега, когато обвинителният акт за КТБ вече е готов, е редно да го попитаме същото. А вие къде бяхте? Ами премиерът Сергей Станишев, финансовите министри Симеон Дянков, Пламен Орешарски. Да, и Милен Велчев го няма. И Делян Пеевски също.
В обвинителния акт е само „бригадата" на Цветан Василев. Плюс двама одитори и бившият шеф на „Банков надзор" в БНБ. Тази 18-членна „група лица, под ръководството на обвиняемия Цветан Василев, успяват да присвоят обществените средства, привлечени и поверени им за стопанисване", пише прокуратурата в творбата си „Общ поглед върху „Моделът КТБ". Обидно за държавата - и унизително за данъкоплатците, платили за контролирания взрив на нещото, наречено Корпоративна търговска банка. И сметката няма да е само 4.5 милиарда лева.
Отсъствието на политици, хора от високите етажи на властта и олигарси в предявените от прокуратурата обвинения по аферата КТБ e единствената новина. В края на кабинета „Станишев", надзираван от Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган, концентрацията на депозити на държавни фирми е 35%. Но още на втората година от управлението на Борисов и ГЕРБ надхвърля 48%, тъй като към сметките на държавната енергетика те додадоха и транспортните дружества, столичната „Топлофикация" и много други. Завиден политически консенсус. При премиера Станишев КТБ е 9-а по банкови активи, при Борисов е в апогей - стига 6-а позиция през 2012 г., 4-та през 2013 г. Не защото мажоритарният й собственик е финансов гений или втори Буров, на чието бюро седял Василев в кабинета си в КТБ. Акционерите на КТБ, както стана ясно, са осигурили едва под 1/10 от нейния ресурс, останалите - от вложителите, предимно държавни. За да харчат, както намерят за добре, чуждите пари, Василев и „бригадата" му създават над 47 фирми, повечето кухи, и „сламени лица" - фиктивни собственици, за да получават кредити от КТБ. И „бригадирите", и „сламените хора" са засвидетелствали доверие и лоялност към Шефа - „г-н Василев е помолил за eдна доверена услуга".
Освен че се усвояват кредити, раздават се и... стимули. „Определени физически лица получават парични суми в брой по нареждане на самия обвиняем Василев - лица от политическия, икономическия, спортния, културния и научния спектър на обществения живот в България." Част от имената са известни.
В „Моделът КТБ" обаче е назован поименно само Николай Бареков - изхарченото за него и партийката му се мери в милиони. Цинично е как прокуратурата открива днес публичната тайна, известна на няколко милиона българи, че възходът на Бареков, ББТ (TV7) и „България без цензура" в периода 2010-2013 г. се дължи на парите, изливани от Цветан Василев. Комуто държавата е наляла парите на данъкоплатците. Само в медийните проекти са потънали близо 300 милиона лева.
Прокуратурата претендира, че използва „комплексен подход" в разплитане на схемите и лошите практики на КТБ, но е оставила да се изплъзне най-същественото - не е следвала парите, надули я като с компресор. И от финансовата къща „Булгарсофинвест", каквото е КТБ през 1994 г., когато е собственост на Булбанк и руската Внешекономбанк, е продадена на торба офшорки през 2000 г. Василев се явява по-късно.
Надуването на КТБ е само маркирано от прокуратурата, отбелязала „бурното и динамично разрастване на КТБ АД в годините след 2002 до 20.06. 2014 г.". Ролята на държавата в това разрастване се мярка в няколко пасажа в „Моделът КТБ" - чрез неназовани лица, при описване на системата, по която са привличани депозанти, чиито пари Василев „използва за финансиране чрез привидността на банков кредит на собствените си инвестиционни цели и житейски желания".
Става въпрос за преференциални условия - по-ниски такси и комисиони, по-високи лихви по депозити. „Обвиняемият Цветан Василев е имал неформални взаимоотношения с ръководители и собственици на дружества (в т.ч. и държавни). За крупните клиенти - държавни фирми, свидетелят Орлин Русев (изпълнителен директор на КТБ - б.а.) е знаел за практика да се плащат суми на ръка на хората, от които зависят тези държавни дружества, да държат парите си в КТБ АД. Тези пари седят основно по разплащателни сметки, по които лихвите са ниски. Срещу това определени лица от държавата са получавали пари на ръка". Толкоз.
Русев твърди, че не е раздавал „стимули", правел го еднолично Цветан Василев. Той и само той определял и преференциалната лихва за всяко специално... лице. Дали прокуратурата е проверила обоснованото предположение, че министри са звънели на шефове на държавни фирми, съветвайки ги - в императив, да преместят сметките на дружествата в КТБ, незначителна банка без почти никаква клонова мрежа? В Наказателния кодекс има няколко състава за престъпление по служба - чл. 282-284.
Вместо да избере солидна банкова институция с репутация и международен опит, широка клонова мрежа, за публичните средства, властта започва да ги излива в басейн с две тръби. През едната е пълнела басейна, през другата мажоритарният собственик източвал и преразпределял - за себе си, за „наливачите", за свои и на „наливачите" проекти. Прокуратурата го определя с термина „своене" - в опит да го припише единствено на прекомерна алчност, тоталитарен уклон и непремерен бизнес размах на Цветан Василев. Елементарно и удобно.
Неговият бизнес партньор Пеевски не присъства в обвинителния акт, но го няма и в списъка с кредитополучателите - вероятно защото се е издължил преди юни 2014 г., когато КТБ се спомина. Неглижирането на Пеевски в аферата КТБ върви и през фигури от ГЕРБ като Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в 44-тото народно събрание. По бТВ тази седмица по повод твърдение, че Василев получавал отчети за дадените пари на Д. П. и Д. П. 1, тя заяви: „Д. П. е в сферата на клюките." Различни наблюдатели лансираха една и съща версия за развода Пеевски-Василев, довел до контролирания взрив КТБ - замразяване на руския проект за газопровод „Южен поток", и схватките за „Булгартабак" и БТК. (Последната се водеше доскоро.)
„...Макар видимо да се спазва законът, предпазната му цел не се постига. Управлението на риска се поставя в ръцете на един човек, който използва доверието на служителите си да създадат дружества и реално ползва парите на Банката, управлявайки ги по собствен почин и преценка. Вероятно до един момент този риск е управляван разумно от обв. Цветан Василев." Така диагностицира прокуратурата проблема в КТБ - „лоша банкова практика". И още: „...това е специфичен модел на авторитарно отношение и управление, при което служителите следва да се подчиняват и да не поставят под съмнение възлаганите им задачи". А нима по същия модел не се управлява и държавата? Бойкоцентричен.
Прозренията на прокуратурата са автогол. „Технологията на функциониране на модела КТБ представлява повтарящи се действия в относително проста, но логична и строга последователност." Значи един човек е направил от тази повторяемост 12-годишен процес при три правителства, трима премиери, трима финансови министри, ръководство на БНБ, ДАНС, Комисия за финансов надзор, Асоциация на търговските банки!