Когато с Галина Петрова си тръгнахме от Fiserv Forum в Милуоки на 18 юли оставихме републиканците в еуфория от приключилата им партийна конференция, на която за трети път номинираха Доналд Тръмп като кандидат за президент на САЩ. Анализаторите предвиждаха, че Тръмп ще получи скок в подкрепата си след конференцията и опита за убийство предишната неделя - на 10, дори 15% пред Джо Байдън.
По-малко от 72 часа след края на републиканската конференция обаче всичко се промени. В исторически момент на политическо себеотрицание Джо Байдън се отказа от преследването на втори мандат. Направи го с туит, а минути по-късно подкрепи своя вицепрезидент Камала Харис за кандидат на демократите. Очевидно подготвена за такъв сценарий, политическата машина на Харис успя, в рамките на 48 часа, да обедини партията около нея, а в първия ден да събере над 84 милиона долара от дарения, стотици хиляди новорегистрирани гласоподаватели и десетки хиляди доброволци за нейната кампания. До сряда тази седмица първите социологически проучвания показваха, че Харис е заличила преднината на Тръмп пред Байдън, а някои дори й даваха преднина от 2-3%.
В седмиците след това тя успя да
консолидира разнородната коалиция от избиратели
на партията, които преди това не бяха сигурни дали искат да гласуват за Джо Байдън и преначерта електоралната карта на САЩ. Докато стратегията на Байдън залагаше на победа в трите щата от т.нар. „Синя стена“ – Мичигън, Уисконсин и Пенсилвания като единствения възможен път към 270 гласа в електоралния колеж (който избира президента на САЩ), то Харис има много повече опции. Всъщност стратегията на Байдън беше под въпрос, тъй като Тръмп имаше малка преднина във всички тези щати. Той успя да спечели изборите през 2016 година именно обръщайки тези традиционно демократични щати с по-малко от 80 хиляди гласа. Сега Харис обаче не само води там, но си отвори възможни победи и в южните щати като Джорджия, Аризона и Невада, които Байдън спечели през 2020 година, но сега изглеждаха недостижими за него. Харис дори е изравнила в проучванията Тръмп в Северна Каролина – щат, който той спечели едва с около процент на предишните избори. Разширената електорална карта и нови опции за 270 ентусиазираха демократите и върнаха оптимизма им за победа през ноември, но и за контрол в двете камари на Конгреса.
И този ентусиазъм беше на показ в United Center в Чикаго когато демократите се събраха на тяхната историческа партийна конференция, на която отдадоха признателност към шестте десетилетия служба на Джо Байдън и номинираха Камала Харис за кандидат-президент. Четирите дни на конференцията показаха не само новопридобития ентусиазъм на демократите, но и тяхното обединени и новото послание за радост и оптимизъм – в ярък контраст с посланията на Тръмп за това, което той определя като американски упадък.
Бившият президент вече втори месец не може да намери линия на атака срещу Харис, която да е успешна и това изглежда го изкарва извън баланс.
Тръмп изглежда все по-малко фокусиран
и залага на порой от лични, расистки и сексистки атаки, обиди и поставя под въпрос расовата идентичност на Харис вместо да се фокусира върху нейните политически пасиви като част от сегашната администрация в Белия дом.
Междувременно, проучванията показват, че се стопява и преднината, която Тръмп има пред Харис по теми като икономиката и престъпността. Данните от анкетата на "Ройтерс"/"Ипсос", проведена между 23 и 25 август, показват, че подходът на Тръмп към икономиката и заетостта се предпочита от 43% от избирателите, а при Харис този дял е 40%. Разликата от 3% е прекалено малка, като се има предвид статическата грешка от 4%. В анкета на "Ройтерс"/"Ипсос" от края на юли Тръмп имаше преднина с 11% за икономическата си политика.
Подкрепата за Харис и Тръмп по темите престъпност и корупция е равна - по 40%. За сравнение - републиканецът водеше с 5% в анкетата от юли.
Проучването показва, че икономиката е най-големият проблем за 26% от регистрираните гласоподаватели. На второ място с 22% се нарежда политическият екстремизъм и заплахите срещу демокрацията, а 13% от анкетираните посочват имиграцията като основен проблем. Избирателите, които предпочитат подхода на Харис по отношение на борбата с екстремизма, възлизат на 42%, а Тръмп има подкрепата на 36% по този въпрос. Що се отнася до имиграционната политика, одобрение за републиканския лидер изразяват 45%, а за Харис- 37%. Това изглежда е и ахилесовата пета на нейната кандидатура.
Други проучвания показват, че Харис увеличава преднината си пред Тръмп при жените-избиратели спрямо Байдън и смалява дистанцията при мъжете. Тя води и при афроамериканците и латиносите – групи, които традиционно подкрепят демократите, но се въздържаха от подкрепа за Байдън в проучванията когато той беше президент.
Харис обаче не иска нейните поддръжници да гледат приучаванията. Във вторник на митинг тя призова да не се обръща внимание на преднината, които изследванията й дават и напомни, че това изборите ще бъдат решени от много малки разлики. За нея е важно да бъде виждана като изоставаща в надпреварата за да не се повтори сценарият от 2016 година когато мнозина очакваха сигурна победа на Хилари Клинтън и не отидоха да урните. Тя загуби изборите с по-малко от 80 хиляди гласа в три щата, въпреки че спечели около 3 милиона повече в национален мащаб.
В оставащите 9 седмици до изборите на 5 ноември двамата кандидати ще се съсредоточат върху седемте най-оспорвани щати, които ще решат и изборите – Уисконсин, Мичигън, Пенсилвания, Аризона, Невада, Джорджия и Северна Каролина. А ключов момент ще е единственият уговорен за сега дебат между двамата – на 10 септември. Всъщност, това ще е първият път, в който Тръмп и Харис ще се видят лично и ще имат възможност да говорят. Предишният път когато двамата са били в една зала е по времето на неговата Реч за състоянието на съюза пред Конгреса - когато той беше президент, а тя все още сенатор.
Дебатът за микрофоните на дебата
Камала Харис призова съперника си от Републиканската партия Доналд Тръмп микрофоните и на двамата да бъдат включени през цялото време на предстоящия телевизионен дебат помежду им. Двамата се съгласиха на дебат, организиран от ABC News, на 10 септември във Филаделфия. Това всъщност трябваше да е вторият дебат между Тръмп и Байдън, но сегашният президент се отказа от надпреварата след катастрофалното му представяне на първата среща в ефира през юли. Правилата за микрофоните бяха договорени от щабовете на Байдън и Тръмп.
„Доналд Тръмп отстъпва пред исканията на своите съветници, които не искат да му позволят да дебатира с включен микрофон. Ако собственият му екип няма доверие в него, американският народ определено не може“, заяви Харис в публикация в социалната мрежа "Екс".
"Ние се кандидатираме за президент на Съединените щати. Нека дебатираме по прозрачен начин - с включени микрофони през цялото време“, допълни тя.
Тръмп е казвал, че предпочита микрофонът му да бъде непрекъснато включен и че не му е харесало да бъде изключван по време на последния дебат срещу тогавашния претендент за президентския пост Джо Байдън.
Така наречените "горещи микрофони“, т.е. непрекъснато включени, могат да помогнат или да навредят на политическите кандидати и да улавят коментари, които понякога не са предназначени за публиката. Изключваните микрофони също така пречат на дебатиращите да прекъсват опонента си, отбелязва Ройтерс.
Кандидатът за вицепрезидент на демократите Тим Уолз и опонентът му от Републиканската партия Джей Ди Ванс ще проведат дебат по телевизия CBS на 1 октомври.