Нека си сложим ръка на сърцето: кой не е преживял, не е бил свидетел или поне не е чувал за любовен роман на работното място? Забранен, таен или открит, все едно - еднакво е дразнещ за повечето колеги. Неслучайно се шири анекдотът, че 8 март е ден на колежката, защото дава повод на мъжете да флиртуват по-смело в работата.
Народът е измислил хубава поговорка за това, какво не трябва да си вадиш там, където си вадиш хляба. Според психолозите тя е актуална и днес. Колкото и романтична да изглежда за някои, любовта на работното място носи повече мъки, разочарования и проблеми с кариерата, отколкото положителни емоции.
Според статистиката 55 на сто от хората имат любовен роман с колега и този процент се увеличава. Причините са в динамиката, в която живеем и се трудим.
В XXI век губим много време в пътуване, често оставаме до по-късно в службата. След 12 часа в работа и пътуване вечер нямаме нито сили, нито желание да излизаме някъде. Все повече хора поставят кариерата на първо място.
Расте броят на самотните хора, а заедно с него – и броят на агенциите за запознанства. В България от повече от 10 години са актуални модерните сватовници, които в САЩ и на Запад се наричат мачмейкъри. Те предлагат услугата да намерят половинка на самотни хора.
Да срещнеш любовта в лицето на колегата е къде-къде по-лесно. С него е много по-вероятно да споделяте общи ценности, да имате близки интереси и достатъчно време да се опознаете и сближите. „Къде другаде да го срещна „моя човек“, като по цял ден съм на работа?“ е най-честото оправдание за подобен избор.
Според статистиката обаче 41% от тези връзки завършват с раздяла и често поне единият от двойката губи работата си. 13% се влюбват в началника. Едва 8% от началниците обаче се влюбват в подчинен, което означава, че шефовете използват властта си само за неангажиращи връзки.
„Супер“ за служебния роман:
- не се налага дълго време да се вглеждаш в кандидата, много по-бързо разбираш кои са положителните и отрицателните му черти. На работа хората винаги изглеждат по-добре, жените са елегантни и гримирани, мъжете поне се стараят да са гладко избръснати и ухаещи на парфюм;
- на работа е по-лесно да наблюдаваш човека и да си нащрек, особено когато в обкръжението му се появи съперник/съперница;
- на двойката не се налага да губи месеци в по-близко опознаване;
- винаги ще се намери обща тема за разговор;
- често се виждате.
Остави... Любовта и работата са несъвместими
Животът ни минава в търсене на равновесие. На едната везна е работата, на другата - личният живот. Влюбвайки се в колегата, рискуваме да нарушим този крехък баланс, предупреждават специалистите.

Минусите на романа на работното място:
- пречи на работата;
- принуден си да подбираш компанията си за разговор и обкръжението си, за да не предизвикаш ревност у партньора;
- когато колегите разберат за връзката, постоянно шушукат зад гърба ти, а по-завистливите плетат интриги;
- личният ти живот винаги е на показ и всяко скарване с любимия бързо става известно на всички колеги;
- в случай на раздяла рискуваш да загубиш работата си и това сериозно да повлияе на кариерата и репутацията ти.
Някои хора твърдят, че любовта към колегата вдъхновява и стимулира да сме по-добри в работата. Според специалистите обаче подобен роман няма как да доведе до плодотворен труд. Обектът на любовта в непосредствена близост е дразнител, той разсейва и пречи на работата, извиква други, съвсем не делови помисли.

В началото, когато сте на крилете на любовта, всичко изглежда прекрасно - да го/я виждате всеки ден, да сте близо до него. Но медалът има и обратна страна - омръзва ви да сте заедно непрекъсното. Къде остава романтиката от срещата, след като цял ден сте си липсвали?
Разделите при служебния роман също са по-болезнени. Разривът винаги е трагедия поне за единия от партньорите. Принуден си да продължиш общуването си с него/нея, а това е непоносимо. Вместо да си гледаш работата, следиш с кого флиртува той/тя. Вече не си същият човек нито в работата, нито в личния си живот. Изходите са два: или да напуснеш, или да бъдеш уволнен заради това, че вече не си толкова продуктивен и ефективен.