Повече от 750 собственици на Tesla се оплакаха пред американските регулатори за безопасността, че колите, работещи с частично автоматизираните системи за шофиране на автомобилния производител, внезапно са спрели по пътищата без видима причина.
Националната администрация за безопасност на движението по пътищата разкри броя им в писмо с искане за подробна информация до Tesla, което беше публикувано в петък на уебсайта на агенцията. В писмото от 14 страници от 4 май се изисква от автомобилния производител да предостави всички потребителски и полеви доклади, които е получил за фалшиво спиране, както и доклади за катастрофи, наранявания, смъртни случаи и искове за имуществени щети. Регулаторът също така пита дали „Пълно самостоятелно шофиране“ и системите за автоматично аварийно спиране на компанията са били активни по време на инцидентите.
Агенцията започна разследване на фантомно спиране в Models 3 и Y на Tesla миналия февруари, след като получи 354 оплаквания. Проучването обхваща приблизително 416 000 превозни средства от моделите от години 2021 и 2022.
През февруари агенцията заяви, че няма съобщения за катастрофи или наранявания.
В писмото до Tesla е даден краен срок до 20 юни да отговори на искането за информация, но се казва, че компанията може да поиска удължаване.
Заради оповестеното писмо, акциите на Tesla Inc. паднаха с над 9% в петък.
При отварянето на разследването от агенцията по безопасност казаха, че проучват превозни средства, оборудвани с автоматизирани функции за подпомагане на водача, като адаптивен круиз контрол и „Автопилот“, който им позволява автоматично да спират и да управляват автомобила на пътното платно.
„Жалбоподателите съобщават, че рязкото забавяне на скоростта може да се случи без предупреждение и често многократно по време на един цикъл на шофиране“, каза агенцията.
Много собственици пишат в жалбите си, че се страхуват да не бъдат ударени отзад на магистралата.
В писмото си NHTSA пита за първоначалната скорост, когато автомобилите са започнали да спират, крайната скорост и средното забавяне. Те също така искат информация дали автоматизираните системи са открили целево препятствие и дали Tesla има видеозапис на инцидентите със спиране.
Агенцията търси и информация за гаранционни претенции за фантомно спиране, включително имената на собствениците и какви ремонти са извършени. Тя също така пита за сензорите на Tesla, всякакви тестове или разследвания на проблеми със спирането или ако са направени някакви модификации.
Писмото се фокусира върху тестванията на Tesla върху автоматизираните системи, когато става въпрос за откриване на метални мостове, s-образни криви, насрещно и напречно движение и различни размери превозни средства, включително големи камиони.
Агенцията също иска информация за това как камерите се справят с отраженията, сенките, отблясъците и запушванията поради сняг или силен дъжд. Тя иска от Tesla да даде детайлна оценка на „предполагаемия дефект“ в автоматизираните системи, включително какво е причинило ненужното спиране и риска за безопасността на моторните превозни средства, който проблемът представлява.
Tesla трябва да отговорят още на въпроса „какви предупреждения, ако има такива, биха имали операторът и другите лица, както вътре, така и извън превозното средство, че предполагаемият дефект е настъпил или предметният компонент е неправилно функциониращ“.
Проверката е поредната в поредица от усилията за контролиране от страна на агенцията, които включват автопилот и софтуер за „Пълно самоуправление“. Въпреки имената им, нито една функция не може да управлява самостоятелно превозните средства без хората да ги наблюдават.
Това е четвъртото официално разследване на автомобилния производител в Тексас през последните три години, а NHTSA наблюдава 23 изтегляния на Tesla от януари 2021 г.
Агенцията също така разследва оплаквания, че автоматичните системи за аварийно спиране на повече от 1,7 милиона по-нови автомобили Honda могат да спрат превозните средства без причина. Освен това NHTSA провежда по-широко разследване на катастрофи, включващи частично автоматизирани системи за шофиране от всички автомобилни производители.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.