Вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов обяви, че тази сутрин Гранична полиция е възпрепятствала и не е допуснала да преминат българо-турската граница две имигрантски групи, по около 30 човека всяка една.
"Заявявам категоричната си решимост армията да окаже пълно съдействие и да предприеме всички необходими мерки за опазване на държавната граница, като не допусне нито един нелегален имигрант на територията на България. За тази цел Българската армия има готовност да се включи със състав до 1000 души и до 140 единици техника", подчерта министърът.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов съобщи, че от сутринта жандармерията е прехвърлена по границата с Турция и морските ни граници.
Притеснителното според него е, че турските граничари са си отдръпнали постовете.
„Към момента има реална заплаха с оглед на събитията, които се случат там. Когато се бият с ракети, хората бягат, разбираемо е… Виждате по островите в Гърция какво става. Към момента си има реална заплаха от страна на събитията, които се случват там, когато има ракети, хората бягат“, посочи Борисов.
„Чакам всеки момент с президента Ердоган да ме свържат“, каза Борисов още сутринта и настоя, че решението на проблема ще бъде постигнато чрез комуникация с Турция по линия на НАТО.
Междувременно Европейската комисия изрази готовност да помогне, ако България поиска допълнителна подкрепа за опазването на границите.
Говорител на ЕК отбеляза, че в момента в нашата страна са около 70 граничари от Фронтекс.
"От 2015 г. насам сме осигурили на България над 300 милиона евро от фондовете за миграция и охрана на границите, добави говорителят. България спокойно може да поиска допълнителна помощ", посочи той.
По неговите думи най-вероятно помощта, която може да се осигури на нашата страна, е финансова или с изпращането на още европейски граничари.
Припомняме ви, че стотици мигранти в Турция се насочиха към граничните региони с Европа – България и Гърция, след съобщенията, че турските власти са "отворили портите".
До това развитие на ситуацията се стигна, след като 33 турски войници бяха убити в северозападната сирийска провинция Идлиб при въздушен удар в четвъртък, за което Анкара обвини Дамаск.
Решението за пускането на бежанците е било взето на снощното заседание на турския Съвет за национална сигурност, който заседава в продължение на шест часа под ръководството на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Дадено е било нареждане на турските гранични власти, охраняващи границите по суша и по море, да се оттеглят, за да минават мигрантите безпрепятствено.
В Турция има около 3,7 милиона сирийски бежанци. Наред с тях обаче около 1 млн. цивилни бяха разселени в пограничната сирийска провинция Идлиб от декември насам заради подкрепяната от Русия офанзива на сирийските правителствени сили, които искат да отвоюват тази територия от подкрепяните от Турция сирийски бунтовници.
През 2016 г. Брюксел и Анкара постигнаха сделка, от която сега Ердоган е на път да се отметне. Споразумението предвижда Турция да осуетява опитите на бежанците с помощта на каналджии да се придвижат от сирийска територия към гръцките острови и България. В замяна на това ЕС обеща да предостави 6 милиарда евро до 2018 г. за подобряване на условията на живот на бежанците в Турция. Освен това Турция се задължава да връща обратно лицата, които не получат право на убежище. Срещу всеки депортиран в Турция бежанец страните от ЕС се задължават да приемат по един сирийски бежанец директно от Турция. ЕС заяви също така, че е готов да преговаря със страната за премахването на визовите изисквания за турските граждани и приемането на Турция в ЕС.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.