В повечето магазини за хранителни стоки секцията за кисело мляко на практика е залята с различни млечни храни - от изварата до най-различните марки и видове кисели млека. Съвсем логично е на храна с толкова много ползи за здравето да бъде отделено основно място в супермаркета. Първо, нека да разгледаме
каква е разликата между киселите млека?
Видовете кисело мляко са много. Въпреки голямото разнообразие обаче, те обикновено се разделят на три общи категории: обикновено кисело мляко, гръцко кисело мляко и немлечно кисело мляко. Ето как те могат да се определят:
Българското кисело мляко най-често се произвежда от краве мляко, което го прави неподходящо за хора с непоносимост към лактоза. Плюсът му е, че "обикновено съдържа повече калций и е с по-ниско съдържание на калории и мазнини в сравнение с гръцкото". Българското кисело мляко има значително по-малко въглехидрати.
Това, което отличава българската закваска за кисело мляко, е че съществува трайна симбиоза между Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Именно на тази връзка се дължи различието между вкуса и аромата на българското кисело мляко сравнено с кисели млека.
Установено е, че Lactobacillus bulgaricus има силно изразен антимикробен ефект и при консумацията му се понижава нивото на серумния холестерол.
Българското кисело мляко не минава през процеса прецеждане, затова има повече суроватка, което означава, че консумацията му е в пъти по-полезна.
Освен това, правени са стотици проучвания, които доказват ползите от българското кисело мляко. То има уникални диетични, хранителни и лечебни свойства.
Гръцкото кисело мляко, което е с по-тръпчив вкус. Обикновено в него има два пъти повече протеини и по-малко съдържание на захар от обикновеното кисело мляко.
Растителните млека дават възможност на потребителите, които не консумират млечни продукти, също да се наслаждават на млякото. Те се добиват от различни видове растителни източници – като семена, ядки, ориз. Най-популярни и често срещани са млеката, произведеи от бадеми, лешници, коноп, кашу, соя, кокос, ориз и овес.
Растителните млека обаче са с по-ниско съдържание на протеини. За сметка на това са източник на полезни моно- и полиненаситени мазнини, както и на ценни витамини и минерали, които се съдържат в изобилие в суровините, от които се произвеждат. Растителните млека не съдържат холестерол и не затрудняват храносмилателната система, още един безспорен техен плюс.
Какви точно са ползите за здравето от киселото мляко?
Нека не забравяме, че млякото е богато на протеини, както и няколко хранителни вещества като калций, витамин В-2, витамин В-12, калий и магнезий.
1. Засища
Киселото мляко е богато на белтъчини и здравословни мазнини, което го прави много засищаща закуска или междинна закуска. И двете хранителни вещества са от ключово значение, за да се чувствате действително сити за повече от 15 минути. Едно проучване установява, че консумацията на високопротеиново кисело мляко като следобедна закуска води до по-малък глад, по-голяма ситост и забавяне на нуждата от вечеря.
2. Може да намали риска от високо кръвно налягане
Австралийско проучване намира връзка между всекидневното ядене на кисело мляко, артериалното налягане и сърдечно съдовите рискови фактори. Генералното заключение е, че порцията кисело мляко, независимо по кое време на деня, е свързана с подобряване на стойностите при хипертоници.
“Млечните продукти, особено киселото мляко, може да са в състояние да намалят кръвното налягане. Тези храни съдържат редица микроелементи, включително калций, магнезий и калий, всеки от които участва в регулирането на артериалното налягане”, обяснява д-р Александра Уейд от австралийския екип.
3. Полезно е за здравето на костите
Киселото мляко съдържа и калций - 415 милиграма на порция, което е от съществено значение за здравето на костите. Калцият помага на костите да останат по-здрави, като увеличава плътността им. Това може да помогне за предпазване от остеопороза.
4. Полезно за здравето на сърцето
Оказва се, че редовната консумация на ферментирали млечни продукти като киселото мляко (около две порции седмично) в дългосрочен план може да помогне за понижаване на риска от сърдечносъдови заболявания чрез намаляване на кръвното налягане.
Направено неотдавна британско проучване го доказва. Хората, консумиращи дневно над две порции от 244 г пълномаслени млечни продукти - главно прясно и кисело мляко, и по-рядко сирене и сметана, са изложени на по-нисък риск от проблеми със сърцето.
5. Полезно е за червата
Пробиотиците са "приятелски бактерии", които естествено присъстват в храносмилателната система. Такива "добри бактерии" се съдържат и в много продукти от кисело мляко. Има и доказателства, че някои пробиотици могат да помогнат за укрепване на имунната система. Проучване показва, че пробиотиците могат да повишат устойчивостта към инфекции и възстановяването от тях. Предполага се, че по-малкият брой на някои бактериални щамове в организма може да повлияе на риска от някои болестни състояния, включително затлъстяване, диабет тип 2, синдром на раздразнените черва и хронични възпалителни заболявания като болестта на Крон, улцерозен колит и ревматоиден артрит.
При изследване на възрастни хора учените установяват, че продължителността на всички заболявания е значително по-малка в групата, която консумира определен пробиотик, съдържащ се във ферментиралото мляко.
Освен че подпомага храносмилателната система, това се отразява положително и на мозъка. Научните изследвания показват силна връзка между здравето на червата и здравето на мозъка. Това означава, че редовното консумиране на кисело мляко може да помогне както на когнитивните функции, така и на настроението.
Кисело мляко в стъклен буркан или пластмасова кофичка?
Разбира се, че най-добрият вариант е стъкленият буркан и има няколко причини да го изберем:
1. Пластмасата е основен екологичен проблем. Според Агенцията за опазване на околната среда (EPA) САЩ са генерирали почти 14 милиона тона пластмасови контейнери и пластмасови опаковки само през 2010 г. Поразително количество от тази пластмаса или не може да бъде рециклирано.
2. Стъклото е по-чисто от пластмасата. Повърхността на стъклото не абсорбира храна и микроби (и миризми) за разлика от пласмасата.
3. Химикалите от пластмасови контейнери могат да мигрират от пластмасата във вашата храна. Стъклото е много по-безопасно за съхранение на храна. Освен това, стъклените контейнери могат да се използват отново и отново, което може да ви спести пари.