Пет епохи върху 500 дка на 30 км от Варна! Най-големият исторически парк в света предстои да бъде открит в България, в землището на село Неофит Рилски. Развлекателно-образователният комплекс се очаква да посрещне за първи път посетители в деня на лятното слънцестоене, 22 юни, а окончателно ще бъде завършен до 2022 година. В парка са използвани автентични за различните епохи материали – камък, дърво, мрамор и керамика. В комплекса ще има няколко селища, които ще разкриват характерните особености на различни периоди. През тази година за посетители ще бъде отворена първата зона – тя ще предлага пътуване назад във времето до неолита и халколита.

[su_slider source="media: 48643,48642,48641,48640,48639,48637,48636" limit="10" link="attachment" target="blank" width="1600" height="1600" title="no" pages="no" autoplay="0"]

Практически това ще се изрази в пресъздаването на

няколко типични жилища

с всички характерни техни белези или предмети от периода, включително най-старото обработено злато в света и първият открит жезъл – символ на царска власт. Второто селище ще разкрие особеностите на тракийската култура, ще припомни времето на Орфей и Спартак. Това обхваща бронзовата и желязната ера. В тази зона гостите на парка ще могат да посетят пълноразмерни възстановки на тракийски храм на Богинята майка, отделен тракийски тюрзис (дворец), военни помещения и две гробници, като едната от тях ще е със стъклен под, за да могат да се видят погребаните заедно с владетеля коне с колесница. Възстановката на ритуалната обредност ще бъде максимално реалистична, а консултант по проекта е изтъкнатият траколог проф. Иван Маразов. Третото селище ще е от римската епоха, представена чрез античен театър, агора (площад) и римска вила с имплувиум (басейн). Консултант е проф. Маргарита Ваклинова. Посетителите ще имат възможност да опитат и традиционни специалитети от онова време, сред които медено вино. Четвъртото селище ще разкрива културата на славяни и прабългари. Те са живели по времето на великото преселение на народите, което е било не по-малко страшно от днешното. Прабългарите са били известни като

шерифите на своето време

Всички са знаели, че където са те, там има мир и благоденствие. Българите са били много мобилни и много добре организирани във военните действия. Бързо са се местели и бързо са изграждали жилища, в които да живеят. В селището ще се види еволюцията на този тип жилища – от каруцата юрта до големите юрти, които се устройват в Плиска, обяснява инициаторът на проекта Ивелин Михайлов. Петото селище ще е посветено на Първото българско царство с пищна възстановка на красивата столица Плиска с емблематична крепостна стена, скрипториум, казарми, пазар, царска беседка, ранна православна църква и дворцов комплекс. Консултант отново е проф. Маргарита Ваклинова. Специално място ще бъде отделено на създаването на българската азбука. Посетителите ще имат възможност да пишат върху свитъци от овча кожа на глаголица и кирилица и да отнесат това като сувенир в дома си. Шестото селище ще бъде изградено по подобие на Царевец и ще показва културата на Второто българско царство. В него ще бъде изградена част от крепостната стена с три типа кули – открита бойна кула, закрита бойна кула и кула тъмница, зад които се простират дворцов комплекс, царска православна църква и административна сграда. Консултант е специалистът по Второто българско царство проф. Хитко Вачев.  

И ресторант с тракийска и римска кухня

За да бъде пълноценно приключението, на разположение на посетителите ще бъдат ресторант с традиционна (тракийска, римска, прабългарска, славянска) кухня и етномотиви, две кинозали за 3D/4D късометражни прожекции, пункт за продажба на сувенири и други търговски обекти. При посещение туристите ще влизат през главния вход на парка, където ще им бъде предоставена възможност за участие в томболи с разнообразен награден фонд (сувенири, рекламни материали и/или безплатни атракции). След входа посетителите имат възможност да се отправят на историческа обиколка в древността – пеша или с атракционно влакче. Ще могат да разгледат в детайли зоните от този етап, да се разходят и отдъхнат край езерото, да се включат в различни интерактивни атракции и забавни игри, както и да се подкрепят с храна и напитки в едно от двете кафенета.