Новоизбраният президент Доналд Тръмп превърна по-строгото прилагане на имиграционните закони в ключово предизборно обещание. Ако той изпълни заканите си за масови депортации и по-строги имиграционни политики, това може да създаде финансова тежест за много американци.

Това е така, тъй като имигрантите - включително хората, които са в Америка незаконно - подпомагат пазара на труда, поддържат инфлацията в норма и допринасят за увеличаване на федералната хазна. Това допринася за цялостната икономика на САЩ: Ако настоящите нива на имиграция се запазят, реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на страната може да се увеличава с 0,2 процентни пункта всяка година през следващото десетилетие, като през 2034 г. ще бъде с 2 % по-висок, според доклада на Бюджетната служба на Конгреса за перспективите през следващото десетилетие. За разлика от това, този прогнозиран растеж би претърпял удар, ако Тръмп успее да осъществи плановете си за масова депортация.

В Съединените щати живеят около 11 милиона нелегални имигранти, но Тръмп се фокусира предимно върху депортирането на имигранти с криминални досиета. През юни Goldman Sachs съобщи, че по негови оценки около 1,2 млн. нелегални имигранти, или 8% от това население, имат криминални присъди.
Ето какви ще бъдат финансовите последици за американците, ако Тръмп осъществи плана си за масова депортация:

По-високи цени

Депортирането на милиони работници без документи ще означава, че предприятията ще трябва да заменят тези работници. При исторически ниската безработица намирането на хора, готови да работят за ниско заплащане, може да се окаже трудно и на компаниите може да се наложи да обявят по-високи заплати, за да привлекат работници, които да заместят депортираните работници.

Потребителите ще платят сметката, ако производителността на компаниите се забави или заплатите се увеличат в секторите на селското стопанство, строителството и услугите, в които има голям брой работници без документи.
Училището за публична политика „Карси“ към Университета на Ню Хемпшир съобщи, че предлагането на стоки ще понесе удар, подобно на случилото се по време на пандемията. В доклада се отбелязва, че при план за масова депортация инфлацията може да достигне връх от 0,5 процентни пункта.

Растежът на заетостта ще се забави

Ако огромни групи мигранти бъдат депортирани - или най-малкото ръстът на населението се забави в резултат на по-строгите имиграционни политики - ще има по-малко потребление на стоки, което може да навреди на пазара на труда.
Предприятията вероятно ще ограничат наемането на персонал поради спада на приходите. Според доклад на Института „Брукингс“ намалените потребителски разходи и търсене също биха могли да доведат до съкращения, тъй като компаниите ще преразгледат бюджетите си за 2025 г.

Ако през 2025 г. нетната миграция е отрицателна, според Института Брукингс ръстът на работните места ще намалее с около 100 000 месечно.

По-ниско заплащане

Въпреки че някои хора, които заемат работните места, оставени от депортирани работници, могат да получават по-високо заплащане от хората, които заместват, като цяло депортациите могат да намалят заплатите на родените в САЩ работници.

В периода 2008-2015 г. заплатите на родените в САЩ работници са намалели с 0,6 % след депортирането на 454 000 неоторизирани работници имигранти, според доклад на Carsey School of Public Policy към Университета на Ню Хемпшир.

В доклада се казва, че при по-малък брой хора, които потребяват стоки, загубата на работни места се е увеличила при всички нива на квалификация, което е компенсирало печалбите на нискоквалифицираните работници, родени в САЩ.
В неотдавнашен доклад на Goldman Sachs се казва, че „умерените колебания“ в имиграцията вероятно ще имат „слабо въздействие“ върху растежа на заплатите и инфлацията. Обратното би се случило, ако има „драматични промени в политиката“.

Мрежите за социална сигурност ще бъдат засегнати

Ако голям брой неоторизирани работници бъдат депортирани, това ще доведе до проблеми с финансирането на ключови федерални програми. Американският съвет по имиграция изчислява, че през 2022 г. неоторизираните имигранти са внесли 46,8 млрд. долара федерални данъци, като 22,6 млрд. долара са отишли за социално осигуряване, а 5,7 млрд. долара - за Medicare.

Самият план за депортиране може да бъде изключително скъп. Наскоро Тръмп заяви пред NBC News, че „не става въпрос за цена“ за плановете му за милитаризирани депортации. Средните разходи за задържане, задържане, обработка и извеждане на един имигрант без документи през 2016 г. са били 10 900 долара, според данни, публикувани тогава от Имиграционната и митническа служба на САЩ (ICE). През същата година ICE заяви, че средните разходи за транспортирането на един депортиран до родната му страна са били 1 978 долара. Оттогава разходите са нараснали.