Тридесет и седем души са починали в Истанбул за шест седмици, след като са пили фалшив алкохол, съобщи губернаторът на Истанбул.

„37 души са загубили живота си, а 77 са се натровили, като 17 от тях все още се лекуват заради пиене на фалшифициран алкохол от 1 ноември 2024 г. насам“, се казва в съобщението в Х. 

От кабинета на губернатора обявиха, че общо 77 души са били отровени от 1 ноември насам, 23 от които са били лекувани и изписани. На 4 декември турските медии съобщиха, че 17 души са загинали, след като са консумирали замърсен алкохол в Истанбул, а 22 други са се лекували в болница.

Смята се, че причината е алкохол, примесен с метанол, токсично вещество, добавяно към алкохола за повишаване на силата му. Метанолът може да причини слепота, увреждане на черния дроб и смърт.

Отравянията с фалшив алкохол са често срещани в Турция, където частното производство се разрасна, тъй като властите увеличиха данъците върху алкохолните напитки. Най-често фалшифицираният продукт е ракия, националната алкохолна напитка на Турция с вкус на анасон, струва около 1300 лири за литър в супермаркета.

Минималната заплата в страната е 17 000 лири на месец.

Властите също така наложиха глоби на 32 бизнеси, разпространявали фалшив алкохол. Общата стойност на глобата възлиза на 2,6 млн. турски лири (76 200 долара).

От кабинета на губернатора съобщиха, че полицията е арестувала 14 души във връзка с доставката на фалшивия алкохол и е иззела 14 701 бутилки от съмнителната напитка.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган е обвиняван, че се опитва да ислямизира обществото в официално светската държава. Той често критикува консумацията на алкохол и тютюн. В края на 2021 г. най-малко 25 души загинаха в рамките на няколко дни в няколко различни региона. Година преди това около 40 души изгубиха живота си в резултат на алкохолно отравяне.