сн. “Преса”
320,000 имота в България, основно във и около курортите, са купени от руснаци. Това бе обявено официално от Иван Велков, председател на управителния съвет на Национално сдружение "Недвижими имоти".
BG VOICE вече описа всекидневието в Бургас, където зиме и лете навсякъде - в магазини, ресторанти, кафенета, се чува все повече руска реч от новозадомили се братушки, които отказват да научат български и настояват да бъдат обслужвани на техния език. Миналата седмица стана ясно, че руснаците са подали документи и за основаване на руско училище в Бургас, където да се обучават техните деца.
Преподаването там ще е на руски език, което ще затвърди традицията и у поколенията им да не научат езика на държавата, в която са се установили да живеят. Според г-н Велков все още няма съвсем точни данни за броя закупени жилища от руснаци. Очаквало се такива да постъпят до края на годината, когато ще е готова статистиката на Агенция по вписванията.
Руснаците се заселват само в апетитни места - общините, които са най-вече към Южното Черноморие, много по-малко в Северното. "Естествено има и от други съседни държави - от Украйна, от Прибалтика, от южните републики като Узбекистан, Таджикистан, Казахстан. Като цяло процентът от Русия като най-голямата от тези държави е най-сериозен и най-видим", посочва г-н Велков. Той допълва, че става дума за руски граждани, които са със съвсем малки доходи и в никакъв случай не са някаква елитарна прослойка или класа за разлика от тези, които купуват на Ривиерата, в Швейцария или пък в САЩ.
"Това са съвсем нормални хора, които имат сравнително стабилни доходи, които в сравнение с българските са много по-високи. Те разполагат с възможности, според които придобиването на апартамент в България изглежда съвсем достъпна крачка, при положение че цените на подобни имоти в Русия са от четири до пет пъти по-високи." Темпът на заселване на руснаци е стабилен и не се очаква скоро да секне, смятат наблюдатели.