Най-голямата колумбийска "наркоподводница", регистрирана някога - дълга около 30 метра и широка три метра - е била изведена от експлоатация в Тихия океан, като на борда ѝ са открити три тона кокаин, съобщиха военноморските сили на страната.

Полупотопяемият плавателен съд е бил прехванат на път за Централна Америка - един от най-разпространените маршрути за контрабанда на наркотици към САЩ, които са най-големият потребител на колумбийски кокаин в света.

Задържаният екипаж - хора на възраст 45, 54 и 63 години - е от колумбийци, които твърдят, че са били "принудени от организация за трафик на наркотици" да отведат подводницата до Централна Америка, се казва в изявление на военноморските сили.

За три десетилетия колумбийските военноморски сили са конфискували 228 такива натоварени с наркотици полупотопяеми плавателни съдове, които никога не са били напълно под водата, но се използват от трафикантите, за да не бъдат открити от бреговата охрана и други органи.

Някои от тях са пътували за Съединените щати, а други са били прехванати в Атлантическия океан и са се насочвали към Европа.

Това е най-голямата колумбийска подводница, пренасяща наркотици, изведена от експлоатация от службите от началото на водената статистика през 1993 г.

Според военноморските сили на САЩ конфискацията представлява удар в размер на около 103 млн. долара за търговията с наркотици.

Законът в Колумбия, най-големият производител на кокаин в света, наказва използването, конструирането, продажбата, притежаването или транспортирането на полупотопяема подводница с до 14 години затвор.

През 2021 г. отглеждането на растението кока - от което се извлича кокаин - се простира на 204 000 хектара в Колумбия по данни на ООН.