Дизайнерката Кейт Спейд и кулинарят Антъни Бурдейн се самоубиха в рамките на няколко дни
Самоубийствата на модния дизайнер Кейт Спейд и кулинарната звезда Антъни Бурдейн разтърсиха модната и медийната индустрия. Бурдейн, талантлив готвач и телевизионна фигура, си отиде на 61 години дни след новината за самоубийството на Спейд. Бурдейн, който беше автор на шоуто "Parts Unknown" по CNN, води дълга битка със зависимостта към алкохола и наркотиците. Преди година той нарече себе си „нещастна душа" в интервю за британския „Гардиън".
Кейт Спейд сложи край на живота си, като се обеси с шала си в своя апартамент на Парк авеню в Манахтън. Когато открили тялото й, властите намерили и предсмъртна бележка, адресирана до 13-годишната й дъщеря. Според източници дизайнерката страдала от депресия от дълги години. Модната империя за аксесоари на Кейт Спейд е оценена на над 150 милиона долара. Появиха се спекулации, че съпругът на Спейд, Анди, е щял да иска развод преди злощастното събитие. Самият Андри Спейд отрече да е имал планове за раздяла. В интервю за „Ню Йорк таймс" той казва, че е „нямало знаци, че съпругата му иска да сложи край на живота си".
Това са поредните случаи на световноизвестни личности, решили да сложат сами край на живота си. За последните 10 години светът се раздели с актьорите Робин Уилямс, Филип Сиймор и Хийт Леджър, за които също стана ясно, че са страдали от депресия. Но проблемът не е само при звездите и изглежда, че се задълбочава.
Според доклад на Центъра за контрол и превенция на болестите в Съединените щати (CDC) случаите на самоубийства за последните 2 десетилетия са се увеличили с 25% в цялата страна. В 25 щата ръстът е дори с повече от 30%. Тревожната статистика алармира за нарастващ проблем в обществото, като самоубийството е една от 10-те най-чести причини за смърт в САЩ. „Това е често срещан проблем, свързан със здравето ни, и трябва да го считаме за обществен проблем, защото е навсякъде около нас", казва д-р Ан Шучат, която е заместник-директор в CDC. Повече от половината случаи на самоубийства не са били диагностицирани или лекувани от психично разтройство преди това. Д-р Ан Шучат казва, че тенденцията е за влошаване и нарастване броя на хора, които изпадат до състояние, в което искат да отнемат живота си. Според изследването причините често са икономически, срив на личността или разпадане и проблеми в интимните връзки. По-голям е процентът на самоубили се мъже, но през последните години се забелязва и ръст при жените (60%).
Докладът на CDC подчертава, че най-голяма е групата на самоубилите се между 45-64-годишна възраст, последвани от 24-45-годишните, но ръст в проценти се забелязва и при тийнейджърите на възраст над 14 години. Култовият сериал „13 reasons why" по Netflix предизвика мащабни дебати за проблемите на тийнейджърите и причините те да посегнат към самоубийство. Според изследване след премиерата на първия сезон на шоуто е имало 19 процента ръст в търсенето на фразите „начини да се самоубиеш" и „как да сложиш край на живота си" в google. Авторите на сериала обаче твърдят, че то разкрива „неизречени истини" от живота и мислите на подрастващите, за които трябва да се говори като депресия, чувство за безпомощност и самоубийствени помисли.
Само през 2016 година над 45 хиляди живота са загубени заради самоубийства.