Георги Пауновски
Началото на всяка година е време за оценка на новостите в една или друга област. Ако говорим за автомобилите, то се очертават поне четири тенденции. Първата е свързана с връщането на фокуса на производителите към електромобилите. Втората е с масовото навлизане на плъг-ин хибридни модели, които при всекидневна употреба в градска среда позволяват придвижване само на ток, а извън града нямат ограничения пробег на електромобилите. Новост е и навлизането на все повече технологии от автономните автомобили на бъдещето в серийните модели. Четвъртата тенденция е предлагането на все повече типични за луксозните коли технологии в по-обикновените.
След първоначалната еуфория, свързана с електромобилите, белязала края на първото десетилетие на новия век, те като че ли бяха обречени на известно забвение. Основно заради недостатъка им, че изминават малко разстояние с един заряд, а може би и заради поевтиняването на горивата. Оказа се обаче, че проучванията, които да ги направят по-конкуренти, не са спирали и тази есен се появиха модели, предлагащи немислимите доскоро 400 и повече километра с един заряд. Обещанията са новият „Опел Ампера-е" да навърти дори 500 при максимално икономично шофиране и минимум 300 км, на какъвто и тормоз да подложите колата.
Освен в новите модели по-съвършени батерии се появиха и при вече утвърдени коли на ток. „Рено Зое" например вече може да се поръча с пакет акумулатори, осигуряващи 400 километра с един заряд. Еволюция по отношение на пробега претърпя и БМВ i3, което изминава до 300 километра. Напредък се забелязва и по отношение на времето за заряд, като вече има разработени станции, които са способни да напълнят батериите за около 30-40 минути.
„Крайният резултат е, че електромобилите вече са алтернатива и конкуренти на традиционните", коментира наскоро директорът на звеното за електромобили на „Нисан" Гарет Дънсмор. Като предимства на колите на ток той посочва тяхната надеждност и ниски разходи за експлоатация.