Напрежение в столичния квартал „Захарна фабрика”. След като общината се закани да събори незаконни постройки, обитателите им поискаха отсрочка и се заканиха да организират жива верига.

Хората твърдят, че не им е дадено достатъчно време, за да организират преместването си. По техни думи местата, на които им се предлага да се преместят, са негодни за живот.

От рано сутринта багер вече събаря незаконните постройки, а близо до мястото не биват допуснати журналисти. Обитателите в постройките не пожелаха да застанат пред камерата на NOVA и бързаха да изнесат имуществото си от постройките. 

Полицейското присъствие в квартала е засилено.Граждани на същия квартал, от години настояват тези постройки да бъдат съборени, защото са опасни, оплакват се и от постоянен тормоз от шум и мръсен въздух заради горене на всевъзможни материали.

Заповедта за събарянето на постройките е от 2016 г., но едва на 8 април 2025 г. жителите на улицата са получили уведомление, че трябва да напуснат постройките.

Хората, които настояват за премахването на постройките посочват, че събарянето е за доброто за всички живуши в квартала. 

Акцията по събарянето се случва точно 20 години след бруталното убийство на професор Станимир Калоянов. Това се случва на 23 май 2005 г. в „Захарна фабрика“. Тогава група роми пребива до смърт 53-годишния професор. Убийците му и до днес не са разкрити. 

Видният историк и археолог бил поканен на абитуриентски бал в заведение в квартала. Празнуващите обаче са нападнати от десетки роми, въоръжени с тръби, камъни и тояги, след като техен познат не бил допуснат в заведението.

"Празнувахме абитуриентския бал на сина ми, когато един пиян ром нахлу в кафето и ми каза: "Ти ли си най-големият тарикат? Дай една бира и на мен". Изгоних го, но след 5 минути се завърна с тълпа въоръжени с тръби и камъни цигани", разказа тогава собственикът на заведението Костадин Атанасов.

В мелето професорът е тежко ранен. Той е приет в "Пирогов" с хематом в мозъка и в критично състояние. След една седмица в кома в неврохирургията на болницата, на 31 май 2005 г. проф. Калоянов умира без да дойде в съзнание.

Веднага след трагедията жителите на "Захарна фабрика" сформират инициативен комитет. Негови представители се срещат с представители на общината и настояват ромското гето, в което живеят около 1300 души, да бъде изселено.

След разпити на десетки очевидци на масовия бой, криминалистите задържат двама роми. След това обаче ги освобождават от ареста. Мотивът - трудно е да се докаже кой точно е нанесъл смъртоносния удар по главата на историка.

Следват масови протести, но без резултат.

Две години по-късно в "Захарна фабрика" група роми нападнаха и пребиха няколко момичета и момчета. От Инициативния комитет на жителите в квартала тогава обявиха, че хората, предизвикали побоя над младежите, и тези, убили професор Калоянов, са едни и същи. Хората поискаха ромите, които живеят там незаконно, да бъдат изгонени, а жилищата им съборени. Това обаче не се случи.