Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия) към Съвета на Европа представи оценката си за подготвяните промени в българската конституция. Документът от 27 страници носи вчерашна дата и съдържа заключения и препоръки, като се отбелязва, че те не засягат целия законопроект.
В препоръки се посочва, че законопроектът не е бил подложен на подходящо обществено обсъждане. Приветствани са промените, с които би отпаднало изискването кандидатите за народни представители и министри да нямат двойно гражданство. Според оценката независимите институции за надзор на законността следва да бъдат описани в основния закон.
Препоръчва се предварително да бъдат определени онези, които биха оглавили служебно правителство, като не е изразена подкрепа за възможността това да бъдат председателят на Народното събрание или ръководителят на Конституционния съд. Не среща подкрепа предложението служебният премиер да се избира от парламента.
Приветствани са разделянето на Висшия съдебен съвет и въвеждането на възможност за разследване и наказателно преследване на главния прокурор и неговите заместници. Препоръчва се да бъдат определени правила за назначаването, отчетността и за проверка на решенията на прокурора, който би разследвал главния прокурор. Приветствано е намерението за въвеждане на право на индивидуална жалба до Конституционния съд и за препращане на дела от обикновените съдилища до конституционните съдии.
Сред препоръките е също да се предвидят мерки, за да не може процесът в Народното събрание по подмяната на състава на ВСС и на Конституционния съд да бъде блокиран. Венецианската комисия изразява готовност отново да даде оценка на законопроекта, ако по него бъдат предприети съществени изменения.